Banjaluka

Problemi se nizali od početka: Replika fontane iz parka "Petar Kočić" konačno dobila obrise

Replika fontane iz parka „Petar Kočić“ u Banjaluci uskoro bi trebalo da bude završena. Zašto je od početka gradnje prošlo 14 mjeseci, razlog je očigledan. Od starta su se nizali problemi, a jedan od većih problema je bio neregularna građevinska dozvola.

Problemi se nizali od početka: Replika fontane iz parka "Petar Kočić" konačno dobila obrise
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Podsjećamo, gradonačelnik Draško Stanivuković je još u aprilu prošle godine najavio početak gradnje fontane. Radovi su počeli mjesec kasnije. Čestito se nisu ni zahuktali, a već su nastali prvi problemi. Naime, iz Odjeljenja za prostorno uređenje nisu tražili dozvolu za gradnju od nadležnog organa, jer su smatrali da Grad može to sam da obezbijedi. Da nije tako pokazalo je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, koje je poništilo dozvolu za gradnju, jer ju je izdao nenadležni organ.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske je intervenisalo isključivo po pitanju nadležnosti za izdavanje građevinske dozvole, smatrajući da su oni nadležni, a ne Grad Banjaluka – odgovorili su za Srpskainfo iz Odjeljenja za prostorno uređenje.

Dodaju da će troškove izgradnje replike fontane snositi donatori, te da sredstva nisu izdvojena iz budžeta Grada.

Naime, kada su u Gradu uvidjeli da su radovi zahtjevniji, prvenstveno zbog mozaika, shvatili su da ne mogu uraditi repliku fontane u zadatom roku, pa je to jedan od glavnih razloga zašto su radovi potrajali duže.

Pročitajte još

– U zimskom periodu, periodu kiša i nestabilnog vremena nije bilo moguće postaviti betonsku konstrukciju, jer bi došlo do njenog oštećenja – istakli su za Srpskainfo iz Odjeljenja za prostorno uređenje.

Oni su rekli da će vraćanje jednog od gradskih simbola sigurno obradovati brojne građane Banjaluke, sudeći po inicijativama koje su upućivali kako pojedinci, tako i udruženja, zbog čega je i nova administracija donijela odluku da fontanu vrati gradu na Vrbasu.

– Ova fontana simbol je buđenja starog banjalučkog duha, nostalgije koju Banjalučani osjećaju prema starim dijelovima grada – rekli su iz Grada.

Radovi na fontani u parku “Mladen Stojanović” se privode kraju, i kako kažu, sve je spremno da se radovi izvedu u najkraćem mogućem roku.

Prvobitna fontana izgrađena je davne 1958. godine, a srušena 2006, kada je renoviran ovaj park.

Oživio dio banjalučke prošlosti

Kako je Srpskainfo ranije pisala, stolaru Rajku Vujičiću je pripala čast da oživi dio banjalučke prošlosti. On je tada istakao da je ovaj projekat naizgled jednostavan, a u stvari obojen mnogim tajnama.

Spoj znanja i iskustva, građevine i umjetnosti… Ovako Vujičić opisuje izazov u koji je uplovio prije nekoliko mjeseci. Iako je, priča on, bio svjestan da prihvata veliki izazov, kaže da nije mogao ni zamisliti na kakve će prepreke naići na putu stvaranja čuvene banjalučke fontane.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu