Sporazumom koji su potpisali Gradska uprava Gradiška i Američka humanitarna organizacija CRS predviđena je donacija zanatske opreme za 13 porodica, većinom izbjeglica.
To su mašine za preradu drveta, plastenici za proizvodnju povrća, motokultivatori sa priključcima, a za četiri porodice obezbijeđena je stoka.
Drago Vujić iz Rovina, koji je u ratu izbjegao iz Donjeg Vakufa, dobio je modernu stolarsku mašinu. On je rekao da je davno izučio stolarski zanat, da ima veliko iskustvo. Sada će, kazao je, moći pružati usluge i od toga zarađivati.
Riječ je o projektu socijalno-ekonomskog osnaživanja “Održivi povratak i integracija raseljenih osoba i izbjeglica u BiH”, čija je vrijednost 60.000 KM.

Donirana oprema, stoka i drugi vidovi pomoći ovim porodicama omogućiće njihovo ekonomsko osnaživanje, uslove u kojima će sami moći proizvoditi dovoljno hrane i drugih potrepština za svoje potrebe – kazala je Dragana Ilić, zamjenica načelnika Gradiške nakon potpisivanja donatorskog ugovora sa Gordano Radić, predstavnikom CRS-a.
Za korisnike ove opreme organizovano je predavanje o proizvodnji perspektivnih poljoprivrednih grana na otvorenom i načinu prezentacije vlastite djelatnosti.
– Nije dovoljno samo donirati opremu nego je neophodno pratiti daljnji tok njenog korištenja i ukazati porodicama na mogućnosti koje nude veću perspektivu od sadašnjih – kazala je Gordana Radić.
Gojko Jotić, pomoćnik direktora Republičkog sekretarijata za raseljana lica i migracije, koji ima partnerski status u ovim projektima, smatra da su korisnici donacija prethodno obuhvaćeni programima stambenog zbrinjavanja, za šta je izdvojeno 500.000 KM.

– Ispostavilo se da rješenje stambenog pitanja nije dovoljno za rješavanje egzitencije. Republički sekretarijat podržava projekte CRS-a i svake godine zajednički finansiramo perspektivne programe kao što je ovaj – rekao je on.
U Gradiški će do kraja ljeta biti završena zgrada sa 32 stana za izbjegle i raseljene osobe. Investicija iznosi 1.200.000 KM. Osim toga u naselju Hiseta, podsjetio je Jotić, naredne godine biće završena još jedna stambena zgrada sa istim brojem stanova. Završetkom ove dvije zgrade praktično će biti zatvoreni kolektivni centri u Gradiški.

– Takođe su u toku procedure za izgradnju još jedne zgrade na području Nove Topole, čime će biti stambeno zbrinute siromašne izbjegličke porodice koje nisu uspjele obezbijediti adekvatan smještaj niti zamijeniti ili unovčiti imovinu u mjestima gdje su prethodno živjeli – rekao je Jotić.
Još jedan sporazum, potpisan ljetos u Gradiški, bitno je poboljšao status socijalno ugoroženih. To je projekat Državnog stambenog zbrinjavanja, koji su potpisali predstavnici Gradske uprave Gradiška i Sekretarijata za raseljena lica i imigracije RS. Ovim dokumentom predviđena je izgradnja 16 individualnih stambenih objekata. Ukupna vrijednost je 600.000 KM.
U toku je tender za izbor projektanta. U ovoj godini planiran je izbor izvođača, a izgradnja početkom naredne godine.

Slobodan Kumbara, koji je izbjegao iz Rijeke 1992, nalazi se na ovom spisku.
– Temelj za kuću izgradio sam na placu koji sam dobio od lokalne uprave. Veoma sam sretan što ću iduće godine imati kuću – rekao je Kumbara.
Milan Mijatović u Gradišku je doselio iz Bihaća. Izgradio je kuću u Rovinama za sedmočlanu porodicu. Sada je dobio priliku za njen dovršetak.
Popravka poplavljenih kuća
Načelnik Gradiške potpisao je ugovor sa 14 vlasnika kuća oštećenih u poplavama, koji podrazumijeva njihovu sanaciju. Vrijednost Programa oporavka od poplava u Gradišci iznosi oko 160.000 KM i u cjelosti ga finansira Evropska unija.
Gradska uprava se obavezala da će sufinasirati radova na dva objekta čija sanacija premašuje planirani budžet UNDP-a.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu