Društvo

Programi za djecu s autizmom: Terapijska bajka u parku očarala mališane

Za djecu s autizmom iz Gradiške je u gradskom parku izvedena predstava “Terapijske bajke Vile Ombre“, koju su organizovali udruženja „Duga“ i „Most“. To je nastavak višemjesečnih aktivnosti koje je provelo više javnih ustanova, građanskih udruženja KUD-ova u korist djece sa ovim vidom zdravstvenih smetnji.

Programi za djecu s autizmom: Terapijska bajka u parku očarala mališane
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Vladana Trivić, vaspitač i trener emocionalne pismenosti u Udruženju građana „Most“, spojila je dvije ljubavi i predstavom za djecu pokrenula svojevrsnu terapijsku bajku.

Gostujem u vrtićima u cijeloj regiji, bila sam u Banjaluci, Gradiški, Laktašima i drugim mjestima. Djeca moju čarobnu bajku odlično primaju, u potpunosti doživljavaju pokrete i poruke koje šaljem. To je zapravo aktivnost kroz igru koju sam demonstrirala shvativši da djeca s posebnim potrebama, djeca s autizmom moju igru veoma dobro primaju. Oni takođe u predstavi aktivno učestvuju i šalju dodatni impuls roditeljima, vaspitačima, drugoj djeci i javnosti uopšte – kazala nam je ona.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Vladana Trivić

Ova mlada i veoma maštovita aktivistkinja Udruženja građana „Most“ smatra da se predstavom, igrom, pjesmom i pozorišnom čarolijom veoma lako i jednostavno ulazi u svijet dječje mašte.

– Ne pristupam djeci autoritetom odrasle osobe nego nastojim da budem bliska s njima tumačeći lik kojeg oni pronalaze u bajci i prepoznaju u meni, u mojoj ulozi.  Smatram da je to ključ dječjeg srca – poručila je Vladana nakon veoma uspješne predstave održane u gradskom parku, koju su članovi Udruženja djece s autizmom „Duga“ pratili sa velikom pažnjom.

Odabrala je ovu grupu jer je ona marginalizovana u društvu.

– Oni nemaju priliku da učestvuju u ovim ili srodnim aktivnostima. Impresionirana sam i drugom djecom koja su se zatekla u parku i priključila publici. Zajedno su pratili predstavu, što je veoma zanimljivo. Došlo je do spontanog zbližavanja djece, koju je privukla ista glumačka igra i maštarija – ispričala je Trivićeva.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Takođe, cilj ovih predstava, radionica i programa je da se prebrode strahovi uz pomoć magije, smatra Svjetlana Vasić Loginova, koordinator projekta radionice u formi pozorišne predstave izvedene u gradskom parku. Ona predstavlja dio godišnje republičke akcije “Formiraj lanac” čiji je finasijer Volonterski servis Republike Srpske.

Saša Kasagić, predsjednik gradiškog Udruženja djece s autizmom „Duga“, pohvalio je saradnju sa Udruženjem građana „Most“ pomoću kojeg su premostili mnoge društvene barijere i zajednički organizovali program za svoje članove.

– Ova predstava nama roditeljima veoma mnogo znači jer smo shvatili da je proizvela poželjan rezultat, da su je djeca primila sa ushićenjem. To je jasan znak da sve što smo uradili ili što radimo ima smisla – naglasio je Kasagić, podsjećajući da „Duga“ okuplja 30 porodica sa 35 mališana iz više gradiških naselja.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Saša Kasagić

Osim ovog programa, “Duga” je zajedno s “Kulturnim centrom” organizovala manifestaciju “Pruži mi ruku”. Humanitarni koncert “Djeca za djecu” priredili su KUD-ovi „Kolovit“ Gradiška, „Mirkovo kolo“ Vrbaška, „Petar Kočić“ Nova Topola, plesni klubovi „Dens Step“ Gradiška i „Ritam“ Srbac, te Folklorni studio „Una“ Kozarska Dubica. Tokom 10 godina postojanja glumci “Grad pozorišta” izveli su 16 humanitarnih predstava. Za pomoć udruženju “Duga” odigrali su predstavu “Boing Boing”.

Gradska uprava takođe finasijski pomaže rad Udruženja “Duga”.

Saradnja s Kozarskom Dubicom

Udruženje djece s autizmom „Duga“ i Centar za socijalni rad Kozarska Dubica potpisali su Sporazum o saradnji i zajednički priredili radionicu. Oni su se obavezali na razvijanje saradnje, unapređenje rada sa djecom ometenom u razvoju, organizovanje izleta i kulturnih manifestacija.

Besplatna stručna pomoć

Udruženje “Duga” pruža besplatne tretmane defektologa, logopeda i psihologa za desetoro djece sa autizmom, ali i za još 25 djece sa drugim vidovima poteškoća u razvoju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije