Društvo

Projekti za bolji status Roma u Republici Srpskoj: Obrazovanje na prvom mjestu

Većina romske djece ne ide u školu, a samo pojedinci se školuju na fakultetima, što predstavlja jedan od najvećih problema ove manjinske zajednice u RS.

Projekti za bolji status Roma u Republici Srpskoj: Obrazovanje na prvom mjestu
FOTO: FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
Svečanost Roma u Gradiški.

Konstatovano je to na ovonedjeljnom, tradicionalnom okupljanju Roma u Gradiški, povodom svjetskog Dana Roma. Aleksandar Mašić, predsjednik Saveza Roma RS kaže da se pored obrazovanja, ova nacionalna manjina suočava sa brojnim problemima kao što je  nezaposlenost i stambeno zbrinjavanje.

Kaže da su upravo ekonomske poteškoće romskih porodica uzrok skromnog procenta školovanja, iako se broj učenika u romskim sredinama svake godine povećava.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Aleksandar Mašić, predsjednik Saveza Roma RS.

Tokom nekoliko posljednjih godina radili smo na implementaciji akcionih planova za poboljšanje statusa Roma. Ključni zadaci, na osnovu ovih programa su obrazovanje, zapošljavanje, stambeno zbrinjavanje i zdravstvena zaštita. To su četiri neodvojiva segmenta – kaže Mašić, koji je i predsjednik Udruženja Roma u Gradiški.

On naglašava da su entitetske i opštinske vlasti, u sredinama sa najbrojnijom romskom populacijom u Republici Srpskoj, prepoznali potrebe Roma i da je, upravo zahvaljujući toj saradnji ostvarenoj uz pomoć međunarodnih finansijera i donatora, ostvaren bitan društveni napredak.

– Jeste problem školovanje ali se ne smije zanemariti ni zapošljavanje. Akcenat je i na djeci koja završavaju srednje obrazovanje i fakultete i svi bi trebalo da imaju razumjevanja za njih. Zapošljavanje izostaje, skroman broj Roma ima bolje plaćeno radno mjesto, a većina je uglavnom angažovana u komunalnim preduzećima – rekao je Ramo Salešević, potpredsjednik Saveza Roma RS i predsjednik romskog udruženja u Prijedoru, jednoj od sredina, zajedno sa Gradiškom, Bijeljinom, Modričom i Prnjavorom, sa najbrojnijom romskom zajednicom.

Dane Malešević, ministar prosvjete i kulture RS smatra da se status Roma u Srpskoj, kojih ima 30.000, konstantno poboljšava.

Krajnji cilj je potpuni obuhvat romske djece osnovnim i srednjim obrazovanjem jer su za to, smatra Malešević, stvoreni povoljni uslovi. Romi od resornog ministarstva u prvom i drugom razredu dobijaju besplatan školski pribor i udžbenike koje od trećeg razreda objezbeđuju lokalne zajednice. Postoje i druge olakšice, stipendije, materijalna i druga podrška.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Romi čuvaju svoju kulturu i tradiciju.

U vlastima Republike Srpske, spremni su za uvođenje romskog jezika u sistem obrazovanja, ali je problem u nastavnom kadru.

– Da bi uveli romski jezik u škole potreban nam je nastavni kadar kojeg sada nemamo. Nastojimo podstaći mlade i fakultetski obrazovane Rome da usavrše jezik, da steknu neophodna zvanja za rad u nastavi –  rekao je Malešević na skupu Roma u Gradiški.

On je podsjetio da su Romi veoma privrženi svojoj kulturi, očuvanju nacionalne baštine, tradicije, običaja, jezika i pisma te umjetničkog stvaralaštva, u čemu imaju punu podršku resornog ministarstva.

Primjer za pohvalu

Među malobrojnim Romima iz Gradiške koji su uspješni studenti je Elvis Mujkić (22) iz Rovina, student treće godine Ekonomskog fakulteta u Banjaluci. On je osvojio više nagrada na studentskim takmičenjima iz oblasti finasijskog sektora, a prethodno je bio đak generacije u gradiškoj Srednjoj stručnoj i tehničkoj školi. Stipendista je Udruženja „Obrazovanje gradi BiH”,  te Ministarstva prosvjete i kulture RS. Elvis se dugo bavi folklorom i umjetnošću, a sada je koreograf u KUD-u „Dukati” iz Laminaca.

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu