Politika

PROMIJENJEN USTAV SRBIJE Evo koji su naredni koraci i na šta se ove izmjene odnose

Poslanici Skupštine Srbije danas su na posebnoj sednici proglasili promjene Ustava Srbije u oblasti pravosuđa.

PROMIJENJEN USTAV SRBIJE Evo koji su naredni koraci i na šta se ove izmjene odnose
FOTO: DUŠAN MILENKOVIĆ/RAS SRBIJA

Proglašeni su Akt o promeni Ustava Republike Srbije i Ustavni zakon za sprovođenje Akta o promjeni Ustava Srbije.

Sjednici su prisustvovali premijerka Ana Brnabić i članovi njenog kabineta, predstavnici diplomatskog kora kao i predstavnici pravosuđa.

Izmjene Ustava svečano su proglašene uz intoniranje himne “Bože pravde”, a ispred Doma narodne skupštine bila je postavljena Garda.

Koji su naredni koraci?

Akt o promeni Ustava u oblasti pravosuđa usvojila je Narodna skupština Republike Srbije 30. novembra. 2021. godine. Nakon toga, prema propisima, Akt je potpisao predsednik Srbije, a potom je prijedlog o promjenama Ustava izglasala i Vlada Srbije.

Na kraju, o promenama Ustava, kako je predviđeno zakonom, izjašnjavali su se građani na referendumu, koji je održan 16. januara.

Pročitajte još

Glasanjem su birači podržali promene Ustava. Podršku promjenama dalo je 59,62 odsto izašlih, dok je protiv glasalo 39,35 odsto građana koji su izašli na referendum.

Nakon potvrde promena na referendumu, njih je morala na potvrdi i Skupština. Poslije ovog koraka, slijedi rad na donošenju zakona u oblasti na koju se promene odnosi, što je u ovom slučaju pravosuđe.

Na šta se odnose promjene?

Podsjetimo, promjene se odnose na izbor sudija i tužilaca, što bi trebalo da omogući veću nezavisnost sudstva, što je jedna od obaveza Srbije prema EU i definisana je Akcionim planom za Poglavlje 23. Srbija je ovo poglavlje, koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava, otvorila u julu 2016. godine.

– Osnovni argument za promenu Ustava u delu pravosuđa jeste činjenica da važeći Ustav ostavlja preveliki prostor uticaju zakonodavne i izvršne vlasti na izbor nosilaca pravosudnih funkcija – piše u obrazloženju Vlade Srbije.

Mijenjaju se odredbe koje se tiču izbora sudija i predsjednika sudova, izbora javnih tužilaca i zamjenika, nadležnosti Narodne skupštine i načinu odlučivanja u Skupštini, sastava Visokog savjeta sudstva, odnosno Državnog veća tužilaca. Ukratko, mijenja se način na koji se sudije i tužioci biraju, a novo je to što će ih ubuduće birati Visoki savjet sudstva, odnosno Visoki savet tužilaca i u izboru neće direktno učestvovati Narodna skupština.

Venecijanska komisija, savjetodavno tijelo Savjeta Evrope, koje pomno prati ove promjene, pozdravila je u oktobru inicijativu Srbije da aktuelni Ustav uskladi sa evropskim i međunarodnim standarima.

U saopštenju objavljenom 24. oktobra navodi se da revidirani nacrt ustavnih amanadmana ispunjava “većinu ključnih preporuka” i da je njihova “puna i brza implementacija ključna”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu