Cvijanovićeva je istakla da je prošao period naivnosti, kada su određene domaće i strane političke strukture insistirale na prenošenju nadležnosti sa entiteta na nivo BiH.
Ona je podsjetila da je u to vrijeme visoki predstavnik u BiH nametao zakone, da nijedan nije mogao da bude vraćen u parlamentarnu proceduru jer to najčešće nisu htjele bošnjačke partije zato što je zakon donesen na liniji onoga što su htjeli i to je bila organizovana prevara.
Cvijanovićeva je naglasila da normalna država ne može sebi da dozvoli da neki od predstavnika konstitutivnih naroda, umjesto da međusobno razgovaraju, trče po stranim ambasadama.
Zamislite, kakvi ste vi ako ambasade i ambasadori treba da vam budu podrška za ostvarenje nekog vašeg cilja? To je stvar principa i nema nikakvog razdvajanja. Ono što iritira ovdje je što vi sve uticaje svodite na jedno, treba pričati o svim uticajima i da li su oni donijeli dobro ili loše BiH. Ja i dalje tvrdim da su oni loši – istakla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je ponovila da se zalaže za pravnu, efikasnu državu koja će biti uvijek prijateljski nastrojena prema građanima i koja počiva na dijalogu.
– Sve ozbiljne višenacionalne zajednice u svijetu uspješne su samo ukoliko imate unutrašnji dijalog i ukoliko iz tog dijaloga proisteknu određena zakonska rješenja da država funkcioniše onako kako treba. Samo u ovoj državi nema te vrste priče o dijalogu – rekla je ona za BHT1.
Cvijanovićeva je upitala zašto bi se BiH oslanjala na nametnuta rješenja visokog predstavnika, a EU to branila, iako zna da je pogrešno.
Loše stanje ljudskih prava Srba u FBiH
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je sinoć da mnogi srpski povratnici u Federaciji BiH (FBiH) žive u jako teškoj situaciji i obraćaju se za pomoć institucijama Srpske, koja im pomaže u skladu sa mogućnostima.
Ona je naglasila da je stanje ljudskih prava srpskog naroda u FBiH loše niz godina zbog nemogućnosti predstavljanja Srba onako kako je to Ustav BiH predvidio.
– Čim imate takvo političko predstavljanje, to vam govori više stvari. Jedna od njih je da vas i nema tamo – kaže Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je neupitna i mnogo puta potvrđena pomoć institucija Republike Srpske mladima, povećanju zaposlenosti, stambenoj izgradnji mladim bračnim parovima, kao i podrška natalitetu i jačanju socijalnog sektora.
Kada je riječ o praznicima, Cvijanovićeva je za BHT1 rekla da je 9. januar bio, jeste i ostaje Dan Republike Srpske na zadovoljstvo srpskog naroda, koji je odlučan da taj datum slavi i obilježava dostojanstveno.
Osvrćući se na ekonomske teme, Cvijanovićeva je konstatovala da se BiH ne može pohvaliti prilivom stranih investicija.
– Upoređujem to često sa onim što smo vidjeli u Srbiji. Tamo imate sasvim drugačiji pristup stranih investitora nego ovdje. Mislim da se ova zemlja generalno tretira politički od strane spoljnog svijeta – smatra Cvijanovićeva.
Govoreći o položaju žena u BiH, posebno u političkim strankama, ona je rekla da žene imaju dovoljno političkog prostora, čiji je i ona aktivan dio.
– Ja itekako koristim taj politički prostor kao žena u politici, u rukovodstvu političke partije. Mislim da je ta slika mnogo bolja nego što je bila ranije, ali ima još prostora za popravku – navela je Cvijanovićeva, koja je i potpredsjednik SNSD.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu