Društvo

PROŠLA LJUBAV, A OSTALA BRUKA Srbi se najviše razvode čim se vjenčaju ili poslije srebrne svadbe, a evo zašto brak najčešće puca

Najveći broj brakova u Srbiji razvede se u prvim godinama, a polovina supružnika ne uspijeva da proslavi ni deceniju zajedničkog života, svjedoče najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.

PROŠLA LJUBAV, A OSTALA BRUKA Srbi se najviše razvode čim se vjenčaju ili poslije srebrne svadbe, a evo zašto brak najčešće puca
FOTO: ILUSTRACIJA/NOVIHORIZONTI.BA / SCREENSHOT

Ilustrativni dokaz teze da “djeca nisu malter koji cigle bračne zajednice drži na okupu” jeste podatak da više od polovine supružnika koji su prošle godine stavili tačku na brak ima djecu, piše danas “Politika“.

Najnovija brakorazvodna statistika obiluje zanimljivim podacima i demantuje predrasude da su najstabilniji brakovi onih supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu svaki sedmi brak razveden protekle godine trajao je duže od 25 godina. Kada su ispratili djecu na put, čak 1.393 para riješila su da svako krene svojim putem.

Posmatrano iz vizure statistike, svaki četvrti bračni par u Srbiji svoje snove o proslavi srebrne ili zlatne svadbe završava brakorazvodnom parnicom.

Najviše se razvode Vojvođani i Beograđani

Jezik brojki i slova svjedoči da kod porodičnog advokata najčešće odlaze Vojvođani i Beograđani – svaki treći brak koji se sklopi u sjevernoj pokrajini završi se razvodom, a svaki četvrti beogradski brak takođe završi u sudskoj statistici. S druge strane, u regionima Šumadije i Zapadne Srbije tek svaki peti bračni par se odlučuje da stavi tačku na brak.

Prosječna starost muškarca pri razvodu braka iznosi 44 godine, a žene – 40 godina. Prosječno trajanje razvedenog braka je 13,4 godine, a majka je ta koja u je najvećem broju slučajeva staratelj. Statističari skreću pažnju na činjenicu da raste broj očeva koji preuzimaju starateljstvo nad mališanima.

Tako su u toku 2017. godine 3.662 djeteta nakon razvoda roditelja dodijeljena majci, za 707 mališana staratelj je otac, a o 687 djece zajedno brinu otac i majka.

Stručnjaci Republičkog zavoda za statistiku ističu da, iako broj razvoda raste u apsolutnom iznosu, stopa razvoda brakova je ista duže od deset godina – od 1.000 zaključenih brakova razvede se četvrtina.

Iako ti podaci na prvi pogled svjedoče o krizi braka u Srbiji, brakorazvodna statistika svjedoči da je neuporedivo veći izazov sačuvati bračnu zajednicu u Evropi.

Najviše se razvode u Portugaliji

Naime, podaci Eurostata svjedoče da se razvede više od 70 odsto brakova u Portugaliji, više od 60 odsto onih koji se sklope u Danskoj, Belgiji, Estoniji i Češkoj i oko 55 odsto brakova u Mađarskoj i Finskoj.

Tačku na bračnu zajednicu stavi i svaki drugi bračni par u Rusiji, Francuskoj, Bugarskoj, Holandiji, Švedskoj i Ukrajini.

Od svih evropskih naroda samo Albanci, Makedonci i Crnogorci imaju niži procenat razvoda – manje od 15 odsto. Statistika Eurostata svjedoči i da se razvede oko 40 odsto brakova u SAD, Australiji i Novom Zelandu.

Zašto brak puca

Iako istraživanje Republičkog zavoda za statistiku ne otkriva motivaciju za odlazak kod brakorazvodnog advokata, iskustvo prishologa i porodičnih terapeuta govori da su prve godine braka ujedno i najturbulentnije, naročito ako istovremeno označavaju i dolazak bebe na svijet, jer je roditeljstvo sinonim za veliku odgovornost i zajedničko rješavanje mnogih problema.

Dolazak djeteta obično zaoštrava različite poglede na sve, stavove o vaspitanju djeteta i ideje o prioritetima porodičnog budžeta.

Dr Gordana Nikić, psiholog i porodični terapeut, ističe da mladoj generaciji brak nije ideal, odnosno kruna partnerske ljubavi – oni više teže strastvenosti i uživanju u životu, a ne burmi i romantičnoj ljubavi.

– Ja mislim da njihovo viđenje ljubavi više odgovara realnosti nego idealističko uvjerenje romantičara da za svakog od nas postoji srodna duša sa kojom ćemo u sreći i zadovoljstvu živeti do kraja života. Većina mladih vjeruje da će promijeniti nekoliko partnera tokom života, da će sa nekima od njih dobiti dijete, ali da najvjerovatnije neće ostariti zajedno – zaključuje ovaj psiholog.

Razvedeni brakovi

Trajanje razvedenog braka:

– Manje od 1 godine: 368

– Od 1 do 4 godine: 2.094

– Od 5 do 9 godina: 1.866

– Od 10 do 14 godina: 1.401

– Od 15 do 19 godina: 1.197

– Od 20 do 24 godina: 943

– 25 i više godina: 1.393

Ukupno razvedenih brakova: 9.262

Prosječno trajanje razvedenog braka: 13,4 godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu