Društvo

PTIČIJI GRIP potvrđen u Srbiji: Više od 70 ždralova uginulo, ovo su prvi znaci zaraze

Novi talas avijarne influence, poznatije kao ptičiji grip, stigao je i u Srbiju. Najugroženiji su ovoga puta ždralovi, a žarište je u Mađarskoj gdje je do sada izbrojano oko 10.000 uginulih, ovih ptica.

Ptičji grip
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Ptičiji grip se u Srbiji pojavio na mjestima koje ždralovi koriste za odmor prilikom preleta ka jugu. Postoji velika opasnost da se virus prenese na domaću živinu. Preporuka građanima je da ne ulaze u zaštićeno područje Specijalnog rezervata Slano Kopovo kod Novog Bečeja, jer su do sada čuvari prirode ovdje pronašli više od 70 uginulih ždralova, čiji ostaci su uklonjeni na propisan način.

– Zahvaljujući pomoći i same opštinske uprave koja je angažovala Zoohigijenu, ptice su neškodljivo uklonjene. Znači iskopana je rupa, ptice su odložene, prekrivene krečom – kaže Darko Lazarević, biolog u Rezervatu prirode “Slano Kopovo”, piše Blic.

Potvrda o ptičijem gripu stigla nakon analize

Potvrda da je riječ o ptičijem gripu stigla je nakon analize uzoraka tkiva uginulih ždralova na Naučnom institutu za veterinarstvo iz Novog Sada. Virus je i ove godine stigao ranije.

Pročitajte još

Taj virus uglavnom je prisutan u nekim hladnijim periodima godine, zimi i uglavnom je pogađao patke, labudove. Međutim, u posljednje dvije do tri godine virus je praktično ušao u populacije skoro svih divljih ptica i ostavlja katastrofalne posljedice po njihove populacije – rekao je Milan Ružić iz Društva za proučavanje ptica Srbije.

Prvi znak zaraze

Stručnjaci apeluju na građane da obavijeste nadležne ukoliko im iznenada ždral sleti u dvorište ili ih vide u naseljima da nemaju želju da polete. To je obično prvi znak da su zaraženi.

“Tri-četiri dana stoje iznemogle i ne mogu da jedu više. Izgube koncentraciju kretanja. Jednostavno posle uginu. Nema spasa za njih, ako se zaraze virusom ptičije gripe H5N1. U Senti zadnjih nekoliko dana tri ždrala smo našli u sred grada u baštama i tamo uginu ždralovi. Postoji velika opasnost da se virus prenese na domaću živinu – navodi biolog-ornitolog Jožef Gergelj.

Do sada je na lokalitetima uz Tisu, u Kapetanskom ritu, okolini Čoke, Slanom Kopovu, Rusandi pronađeno oko 500 uginulih ždralova. U ovakvim situacijama ugroženi su i odgajivači domaće živine, koji treba da podignu mjere opreza i zaštite svojih jata.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu