Banjaluka

RAD NEDJELJOM Radojičić: Mi određujemo radno vrijeme objekta, a ne radnika

Produženje radnog vremena tržnim centrima, nedjeljom do 22 sata, određuje dokle može raditi objekat, a radno vrijeme radnika reguliše Zakon o radu, te granski kolektivni, sindikalni ugovori.

RAD NEDJELJOM Radojičić: Mi određujemo radno vrijeme objekta, a ne radnika
FOTO: GRADSKA UPRAVA BANJALUKA

Poruka je to gradonačelnika Igora Radojičića sa zasjedanja Skupštine grada na kojem se razmatrala ova odluka.

Radnik radi osam sati. Ako radi duže od toga, na sindikatu i inspekciji je da provjere da li poslodavac poštuje zakon. To nije pitanje radnog vremena jednog objekta. Prema tome, ako fabrika radi 16 sati, to ne znači da radnik radi 16 sati. Ono što je najveća primjedba, koliko sam vidio, je to da se od strane pojedinih poslodavaca pokušava očito zloupotrebljavati ili raditi duže nego što je to zakonom i sindikalnim aktima propisano. Ako je to slučaj, to je pitanje za sindikalne organe i inspekciju, koji treba da zaštiti prava radnika – istakao je on.

Radojičić je rekao je grad nedavno dobio najveći trgovinski centar.

– Nalazimo se na klackalici između konceptualnog budućeg razvoja grada. Da li smo jedna industrijska varoš iz osamdesetih godina prošlog vijeka ili smo ono što je i zvaničan status ovog grada? Mi smo glavni grad RS i regionalni centar. Glavni grad sa sobom nosi i drugačiji život, ritam i drugačije cijene, jer je, nažalost, skuplji život u Banjaluci nego u mnogim drugim mjestima, a nosi i drugačije radno vrijeme. Ako hoćemo da budemo konkurentni sa okolinom, onda je to isto radno vrijeme kao i kod komšiluka. Radi se o Odluci koja pruža mogućnost da se do 22 sata radi nedjeljom i ona nije pod  imperativom – kazao je Radojičić.

Foto: Srna
Foto: Srna

Ova promjena u radnom vremenu, koju je grad inicirao, izazvao je lavinu negodovanja i protivljenja građana, Sindikata Republike Rrpske te odbornika opozicije koji su u znak protesta na današnjem zasjedanju nosili majce sa natpisom „Ne djelam nedjeljom“. Oni smatraju da se njome ugrožavaju prava radnika, koji će biti u još težem položaju neko što su sada, te da za taj duži rad neće biti adekvatno plaćeni.

Pročitajte još

Jedan od najglasnijih protivnika ovoj odluci su članovi kluba Saveza za promjene.

– Nedjelja treba da bude neradni dan za sve one koji nemaju potrebu i obavezu da taj dan rade. Da živimo u društvu gdje su prava radnika ispoštovana u smislu da oni koji žele da rade nedjeljom, vikendom ili cijelu noć, a za to dobijaju adekvatnu naknadu, svakako da to nije nešto neprihvatljivo. Ipak, to nije slučaj. Mi smo svjedoci da naši radnici i sada rade sa vrlo niskim primanjima, da su izrabljivani i ako se uvede ovo radno vrijeme oni će za iste novce bez ikakve specijalne naknade raditi i nedjeljom. To je neprihvatljivo – rekla je u ime kluba odbornica Mirna Savić Banjac.

Sudbina radnika u rukama inspekcije

Predsjednik Skupštine grada Zoran Talić je rekao da se oko promjene radnog vremena tržnih centara u Banjaluci digla velika priča.

– Suštinski, nije u nadležnosti Grada da utvrđuje radno vrijeme radnika. To je stvar Zakona o radu koji je jasno propisao rad, do 40 sati sedmično, i to je stvar sindikata i inspekcije koja to treba da kontroliše. Grad samo daje mogućnost da objekat može da radi. Ono što ću ja tražiti je da inspekcija mora vršiti nadzor da se nijednog trenutka ne krše prava radnika – naveo je Talić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu