Biznis

Radili, a nisu imali dozvolu: U 43 slučaja zabranjeno pružanje usluge "stan na dan"

Republička tržišna inspekcija prošle godine sprovela je 250 kontrola pružanja usluga smještaja po principu "stan na dan". U 43 slučaja utvrđeno da osobe nisu uredno registrovala djelatnost, zbog čega im je izrečena zabrana daljeg rada, kao i novčana kazna.

Radili, a nisu imali dozvolu: U 43 slučaja zabranjeno pružanje usluge "stan na dan"
FOTO: SINIŠA PASALIĆ/RINGIER

Kada je riječ o pružanju usluga smještaja po principu `stan na dan`, prostora za dalji napredak u ovoj oblasti ima mnogo, ali ne možemo zanemariti činjenicu da su u proteklim godinama ostvareni značajni pomaci u suzbijanju neregistrovane djelatnosti ističu u Inspektoratu RS.

Prema objavljenim podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF), u Republici Srpskoj je registrovano oko 2.400 objekata koji pružaju ovu vrstu usluge, što je značajan rezultat kada se uzme u obzir da je razvoj turizma u 2020, 2021. i do polovine 2022. godine zbog pandemije virusa korona bio dosta usporen.

U Inspektoratu navode i da je uočeno da se nakon pojačanih inspekcijskih kontrola na terenu povećava i broj zahtjeva za registraciju onih koji žele pružati ovu uslugu, što u suštini i jeste cilj inspekcije, odnosno da se subjekti legalizuju i djelatnost obavljaju u skladu sa zakonom.

Pročitajte još

-S obzirom da su uspostavljene zakonske pretpostavke za pružanje ovakvih vrsta usluga, prioritetni cilj inspekcije nije kažnjavanje, već registracija i legalizacija subjekata, odnosno uvođenje njihovog poslovanja u zakonske okvire – pojašnjavaju u Inspektoratu.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je krajem 2023. godine Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu, a jedna od izmjena odnosi se i na preciznije definisanje pružaoca usluga iznajmljivanja smještaja popularno nazvanog “stan na dan”, njegova prava i obaveze, kao i uvođenje centralnog informacionog sistema.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu