Upravo to nam prijeti zbog sve većeg korištenja i usvajanja stranih riječi u svakodnevnoj komunikaciji. To je najvidljivije kod mladih, koji sve više koriste riječi iz engleskog jezika – naglasila je Vasićeva i istakla da se društvo mora posvetiti ovom problemu.
Najveću odgovornost, smatra ona, snosi obrazovni sistem, koji ovome treba da pristupi sa velikom posvećenošću.

– Najbitnije je da svi što prije shvatimo da nam je dužnost da čuvamo maternji jezik, a tuđi da poštujem – poručila je direktor Narodne biblioteke koja je povodom 21. februara, Međunarodnog dana maternjeg jezika, organizovala radionicu za učenike osnovnih škola “Petar Petrović Njegoš” iz Maslovara i “Petar Kočić” iz Šipraga.
Vasićeva je naglasila da ova ustanova bar dva puta godišnje organizuje radionice.
Bibliotekar pedagog iz Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske Jelena Jokić održala je predavanje o temi očuvanja srpskog jezika i ćirilice, kao osnovnog kulturnog identiteta srpskog naroda.
Ona je istakla da je radionica osmišljena tako da djeca na kreativan način uče o srpskom jeziku.
– Djeca su kroz igru dopunila svoje znanje o pravopisu i vrstama riječi, kao i pravilnom izražavanju u srpskom jeziku. I pored sve većeg interesovanja za strane jezike, naš maternji jezik, ipak, opstaje, jer čemu znanje stranog jezika, ako svoj ne poznajemo – rekla je Jokićeva.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu