Banjaluka

Radojičić i Stanivuković U JEDNOM SAGLASNI: Kako i zašto je Banjaluka izgubila spor sa “Ekvatorom” vrijedan dva miliona KM

Višegodišnji spor Grada Banjaluka i firme „Ekvator“ je okončan, a novu gradsku administaciju dočakao je šamar – sa računa Grada je povučeno skoro dva miliona maraka na osnovu presude koja ide u korist ovoj firmi.

Radojičić i Stanivuković U JEDNOM SAGLASNI: Kako i zašto je Banjaluka izgubila spor sa “Ekvatorom” vrijedan dva miliona KM
FOTO: GRAD BANJALUKA

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da oko grada vreba ozbiljan kriminal, a njegov prethodnik Igor Radojičić da se „uprave mijenjaju, ali lisice ostaju“.

Istovremeno, vlasnik „Ekvatora“ Đorđe Davidović ističe da su dobili pravosnažnu presudu i da „niko nije čekao iza ćoška i uzeo pare“.

Spor se vodio oko zemljišta na kojem je napravljena kotlovnica za grijanje grada, a na kojoj nisu bili riješeni imovinsko-pravni odnosi.

Sve je počelo dok je gradonačelnik bio Slobodan Gavranović. Njega je naslijedio Igor Radojičić, koji je za vrijeme svog mandata više puta rekao da je gradska imovina „kokošinjac oko kojeg kruže lisice“.

– Moj utisak o gradskoj imovini je otprilike, kao da čuvate kokošinjac oko kojeg kruži nekoliko lisica i dok sačuvate dvije kokoške, treću je već neko odnio – rekao je on ranije, komentarišući pojedina imovinska pitanja i sudske postupke u kojima  je Grad učestvovao.

Odgovarajući na pitanje Srpskainfo, da prokomentariše sudsku presudu u slučaju „Ekvator“, rekao je da se „uprave mijenjaju, ali lisice ostaju”.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

– Ovo je jedan od više spornih imovinskih slučajeva protiv Grada – naglasio je Radojičić za Srpskainfo.

Objasnio je da se izgradnja postrojenja na Starčevici dešavala prije njegovog mandata.

– U mom mandatu je stigla tužba i Grad se branio na sudu. Smatrao sam da je Grad u pravu u ovom vrlo sumnjivom imovinskom sporu i nisam htio pristati ni na kakvu nagodbu ili poravnanje – istakao je on.

Njegov prethodnik Slobodan Gavranović juče nije odgovarao na naše pozive i poruke, dok je aktuelni gradonačelnik Draško Stanivuković poručio da „ozbiljan kriminal vreba oko grada“.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Moramo ozbiljno da razmislimo kako da postupimo sada, jer nam je takvim činom pojeden jedan most, dvije-tri ulice. Gade mi se takve stvari, mogu reći da sam emotivan zbog toga. Dao sam pravnicima da pripreme odgovor na to, da pokušamo da djelujemo na sve moguće načine – rekao je on.

Za vlasnika firme „Ekvator“ Đorđa Davidovića spor je završen. Isplata novca je, kako nam je rekao, u realizaciji.

Podsjeća da je predmet vođen nekoliko godina, a da su dogovori oko zemljišta sa gradskom upravom počeli dok je na čelu grada bio Slobodan Gavranović.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Kada sam uvidio da ne žele da pregovaraju i da pronađu rješenje, angažovani su advokati. Podnesena je tužba protiv grada, to se vodilo sedam godina i nakon sedam godina „Ekvator“ je dobio pravosnažnu presudu. U ovom slučaju niko nije došao iza ćoška i uzeo pare. Ja sam šest godina nudio nagodbu i niko sa druge strane nije prihvatio. Znate, za valcer je uvijek potrebno dvoje. Advokati su to vodili i završili taj spor – kaže Davidović za Srpskainfo.

Na izjave koje su se pojavile u javnosti nakon što je objavljeno da njegova firma dobija skoro dva miliona maraka poručuje da svako ima pravo da komentariše iz svog ugla, pa i gradonačelnik.

Nije mu jasno, kako je rekao, zašto Stanivuković o slučaju govori negativno i brutalno.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Nedopustive su takve izjave. Ako se nastavi moji će advokati pokrenuti neku zaštitu i tužbu protiv njega – poručio je on.

Za politikologa Nebojšu Tojagića, u ovom slučaju najveći gubitnici su građani Banjaluke.

– Sigurno je da su posljedice ovakvog spora loše i znače odlaganje nekih započetih ili planiranih projekata i da sigurno ne doprinose pozitivnom imidžu grada – rekao je on za Srpskainfo.

Smatra da se srž problema krije u uzrocima.

– Neshvatljivo je da bilo ko, pa ni grad Banjaluka, gradi bilo kakav objekat na zemljištu koje nije u njegovom vlasništvu, što je očito bio slučaj kada je riječ o rejonskoj toplani. Nebitno je da li je tada bila riječ o zemlji u vlasništvu “Ekvatora” ili nasljednika nacionalizovane imovine, ali je bitno da je neko odobrio građenje na zemlji koja je bila u vlasništvu nekog drugog. Takvu neodgovornost i politiku guranja problema pod tepih danas plaćaju građani Banjaluke – istakao je on.

Dragan Milanović, odbornik PDP u Skupštini grada Banjaluka, rekao je za Srpskainfo da nova gradska administracija nema veze sa ovim slučajem, jer problemi datiraju iz dosta ranijeg perioda.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

– Prema mojim saznanjima i informacijama grad će ići sa dodatnim pravnim lijekovima i neće odustati od borbe za svoje zemljište – rekao je Milanović.

Dodao je će sporna dva miliona štetiti budžetu grada, naručito nakon prošle godine koja je bila jako turbulentna i problematična.

– Od ove godine očekujemo da bude mnogo bolja, jer imamo budžet na vrijeme kao i dosta projekata koji su u planu. Od ovih sredstava su se mogle izgraditi dvije saobraćajnice kroz dva ključna naselja, moglo se uraditi pola mosta i još mnogo značajnih stvari, kao što su subvencije za vrtiće i više od toga za cijeli grad i Banjalučane, tako da će ovo zasigurno naneti štetu Banjaluci – poručio je on.

Smatra da je u ovom slučaju problem nastao kada je uprava grada donijela odluku da gradi taj objekat za Toplanu na zemljištu koje je, najblaže rečeno, bilo sporno.

– Vjerovatno je u tom momentu grad izabrao tu lokaciju, ali bez obzira, to je bio sudski spor. Ne možete vi prejudicirati ishod sudskog spora i raditi nešto što dugoročno može da ima posledice – istakao je on.

Dodao je da je prethodna garnitura zatvarala oči pred ovim problemom i da je sada to na naplatu dočekalo novu gradsku upravu.

– Ovo nije jedini problem koji je stigao na naplatu, prisjetimo se problema sa gradskim prevozom, sporova sa Poljoprivrednom školom koji datiraju iz prethodnog perioda, a koji su većih iznosa i mogu ugroziti normalno funkcionisanje grada i razvoja Banjaluke. Mi se moramo suočiti sa ovom situacijom i sa realnošću i boriti se na sve načine da se zaštiti gradska imovina i Grad, kao i da se iz svega ovoga pokuša izvući maksimalno povoljno rješenje za grad – naglasio je Milanović.

Pročitajte još

Odbornici SNSD, koje smo kontaktirali kako bismo dobili njihov komentar, nisu odgovorili na pozive.

Upućeni u slučaj podsjećaju da je rejonska kotlovnica izgrađena na gradskom zemljištu 2014. godine, na parceli koja je ranijih godina izuzeta od prethodnih vlasnika, a kojoj je isplaćena nadoknada.

Resorno ministarstvo investitorima Gradu i „Toplani“ izdalo je građevinsku dozvolu za izgradnju rejonske kotlovnice, na osnovu dokaza o rješenim imovinsko-pravnim odnosima, pa zatim i upotrebnu.

Prije početka gradnje kotlovnice, pokrenut je postupak za povrat zemljišta od ranijih vlasnika, pa je parcela kasnije prodata i došla do firme „Ekvator“. Ova firma 2018. godine tuži Grad i traži nadoknadu za zemljište na kojoj je rejonska kotlovnica, ali je još tada ovaj zahtjev odbijen.

Stanivuković je u septembru prošle godine rekao da je Grad odlučio da na Starčevici pravi toplanu na privatnoj zemlji, da se to dešavalo u vrijeme mandata Slobodana Gavranovića, te da je građevinska dozvola dobijena mimo zakona.

– Kad se toplana gradi, dolazi „Ekvator“ i kupuje tu zemlju. To je, naravno, dogovoreno. Fiktivno je povećana cijena i zemljište su prodali za tri stana – rekao je on tada.

Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju demantovali su njegove navode o nelegalno izdatoj građevinskoj dozvoli za rejonsku kotlovnicu na Starčevici.

„Vreba ozbiljan kriminal“

Iz Gradske uprave podsjećaju da je odlukom suda, a po tužbi preduzeća „Ekvator“ iz 2018. godine, sa računa Grada povučeno oko dva miliona maraka. Riječ je o slučaju koji se vodio oko vlasništva nad zemljištem na kojem je izgrađena rejonska kotlovnica na Starčevici. Na osnovu tužbe koju je 2018. godine preduzeće „Ekvator“ podnijelo protiv Grada i „Toplane“, Viši privredni sud u Banjaluci je presudio u korist preduzeća „Ekvator“. -Dočekala me je izuzetno neprijatna vijest, da je sa računa Grada povučeno dva miliona maraka. Oko grada vreba ozbiljan kriminal i ovo je katastrofa, jer je ovim ’pojeden’ jedan most u našem gradu ili nekoliko ulica kroz Kuljane, Priječane i slično – poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković. Dodao je da je dao nalog svim pravnicima da preduzmu sve neophodne korake, kako bi Grad dao odgovor na ovo, dodavši da će nakon što budu imali konkretnije informacije o tome obavijestiti javnost. Iz Gradske uprave podsjećaju da se Tim za reviziju, koji je formirao Stanivuković na početku mandata, bavio ovim slučajem, te su tom prilikom uočeni brojni propusti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu