Tokom trodnevnog kongresa, akcent je stavljen na molekularnu dijagnostiku, koja sve više postaje osnova savremene onkološke terapije.
Predsjednica Organizacijskog odbora kongresa Azra Sadiković je istaknula da Tuzla drugi put zaredom dočekuje ovaj najvažniji nacionalni skup patologa.
– Ponosni smo na bogat i kvalitetan program koji donosi nova znanja i otvara prostor za razmjenu iskustava između domaćih i stranih stručnjaka. Kroz više od 70 predavanja pokrivamo sve, od osnovnih sitomorfoloških promjena do molekularne patologije, koja danas igra ključnu ulogu u određivanju terapije za svakog pacijenta ponaosob – kaže Sadiković.
Teme poput karcinoma pluća, grlića maternice i dojke bile su dominantne u prvim sesijama, a kongres se realizira u vrijeme kada podaci o porastu malignih oboljenja, posebno kod žena, izazivaju zabrinutost.
– Brojke su poražavajuće. Karcinom dojke se javlja kod sve mlađih pacijentica, a u većini slučajeva se otkriva u uznapredovanom stadijumu. Iako imamo dostupne metode ranog otkrivanja, prevencija se često ne sprovodi dosljedno. Zato je važno da se ovim temama bavimo na početku kongresa – navodi Sadiković.
Tokom kongresa svoja izlaganja imaju predavači iz Švedske, Švajcarske, Austrije, Rumunije, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije te svih centara BiH.
Među njima su neka od najznačajnijih imena iz svijeta patologije, poput prof. dr Tibora Tota (patologija dojke), prof. dr Simone Stolnice (ginekološka patologija, članica SZO tima), te prof. dr Boštjana Pižena (hematopatologija).
Predsjednica Naučnog odbora kongresa Ermina Iljazović ističe ulogu patologije u savremenoj medicini.
– Patologija je dijagnostička disciplina koja definiše i dijagnozu i prognozu. U njoj leže temelji savremene personalizovane terapije. Naš zadatak je da pacijentima damo preciznu i korisnu informaciju, a kongres upravo služi tome da se pozicioniramo, razmijenimo znanja i budemo sigurni da radimo u skladu s evropskim i svjetskim standardima – pojašnjava Iljazović.
Govoreći o stanju u BiH, Iljazović ističe da stručni kadar i sve savremenija oprema omogućavaju da se i u domaćim laboratorijama rade nalazi po najvišim standardima.
– U Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli trudimo se maksimalno pratiti evropske preporuke. Naši patohistološki nalazi pišu se po uzusima Evropske unije, a kada naši pacijenti odu po drugo mišljenje vani, često se potvrđuje da je sve urađeno kako treba. To nam daje sigurnost da zaista pružamo maksimum u datim uslovima -kaže Iljazović, prenosi Klix.
Kongres patologa BiH održava se svake četiri godine. Pored stručnih sesija, učesnici imaju priliku za neformalne susrete, diskusije i direktnu razmjenu znanja.
Fokusiran na razvoj patologije kao ključne grane medicine, ovaj skup postaje centralno mjesto okupljanja za sve koji žele graditi kvalitetniji i precizniji zdravstveni sistem u BiH i šire.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu