Društvo

RASTE BROJ OBOLJELIH U Beogradu ima čak 15 slučajeva zaraze ovim opasnim VIRUSOM

Od virusa Zapadnog Nila do nedelje, 22. septembra, u Srbiji je registrovano ukupno 54 oboljelih, što je za 11 više nego prethodne sedmice, saopštio je Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".

Komarac
FOTO: PIXABAY/PEXELS

Prijavljeni slučajevi su sa teritorije:

Grada Beograda (15 slučajeva) Južnobanatskog (šest slučajeva) Južnobačkog (devet slučaja)Podunavskog (pet slučajeva) Srednjobanatskog (tri slučaja)Šumadijskog (tri slučaja) Mačvanskog (dva slučaja) Zapadnobačkog (dva slučaja) Sjevernobačkog (jedan slučaj) Braničevskog (dva slučaja)Raškog (jedan slučaj)Severnobanatskog (jedan slučaj)Kosovskog (jedan slučaj) Sremskog (tri slučaja) okruga.

Od ukupnog broja oboljelih 36 osoba je muškog pola, dok je 18 ženskog. Prosječna starost oboljelih je 59 godina, navode iz Instituta “Batut”.

Takođe, na teritoriji Mačvanskog okruga registrovan je i jedan slučaj groznice Zapadnog Nila sa vjerovatnim mjestom zaražavanja u Grčkoj.

Pročitajte još

Komarac prenosilac zaraze

Podsjetimo, prvi slučaj groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji, u ovoj sezoni je zabilježen 23. jula, riječ je o muškarcu starosti 80 godina sa teritorije Beograda.

Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je Kuleks pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas.

Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra mjeseca.

Simptomi virusa Zapadnog NilaOvaj virus može da prođe bez ikakvih simptoma, međutim, neki simptomi su takvi da lako mogu da se poistovjete sa običnom prehladom, stomačnim ili virusom gripa.

Inače, simptomi groznice Zapadnog Nila javljaju se od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca. Oko 20 odsto zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu:

grozniceglavoboljemučninepovraćanjašto ponekada može da bude praćeno otokom limfnih žlijezda ili pojavom osipa na koži grudi, leđa ili stomaka.

Ti simptomi, kako navode iz Instituta, obično prolaze u roku od par dana, mada su zabilježeni slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedjelja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu