Zdravlje

REAGUJTE NA VRIJEME Doktorka upozorila na niz komplikacija koje vam se mogu desiti ukoliko ne preležite upalu pluća

Pneumonija ili upala pluća je infekcija koja izaziva upalu vazdušne vreće, kod jednog ili oba plućna krila, tako što ih napuni tečnošću ili gnojem, što uzrokuje kašalj sa flegmom, groznicu, jezu ili otežano disanje.

Doktor pregleda pacijenta
FOTO: FREEPIK

Ova bolest predstavlja jedno od najopasnijih oboljenja respiratornog sistema i može biti uzrokovana različitim mikroorganizmima, uključujući bakterije, viruse i gljivice.

Mnogi su, međutim, skloni da ovu bolest ne shvate ozbiljno, što može da dovede do raznih komplikacija. 

 – Važno je istaći da ljudi koji imaju pneumoniju su jako malaksali i da imaju slab apetit. Dakle, opšta snaga tijela je vrlo mala, osoba je iscrpljena, i te ljude bi trebalo poštediti od bilo kakvih radnih ili drugih obaveza dok pluća ne ozdrave. U slučaju da se takav pacijent vrati ranije na posao, rizikuje da dobije hronični opstruktivni bronhitis, hronični bronhitis, obični, zatim može da dođe do zapaljenja plućne maramice, do pojave vode u plućima, zatim do pojave bronhiektazija, i drugih bolesti pluća.

I tuberkuloza je moguća, ta bolest još nije iskorenjena u našem društvu – objašnjava dr Žižić. 

Prema riječima doktorke Žižić slaba pluća opterećuju i srce jer ono mora da kompezuje tu snagu koju pluća nemaju.

Pročitajte još

– Tako da se tu i kardiovaskularni sistem jako opterećuje.  

Simptomi upale pluća

Bolest najčešće počinje slabošću, malaksalošću, povišenom ili visokom tjelesnom temperaturom, pojačanim, u početku suvim nadražajnim kašljem, a kasnije kašljem koji je praćen iskašljavanjem sluzavog ili gnojavog sekreta. Ređe u iskašljaju može biti prisutna sukrvica, a ponekad i čista krv koja u startu upozorava ljekara na to da je riječ o težem obliku upale pluća, što zahteva pažljivu i detaljnu dijagnostiku i liječenje, prenosi Kurir.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu