Politika

"Republika Srpska NEMA PLAN ZA OTCJEPLJENJE" Vlada RS u Izvještaju koji je uputila Savjetu bezbjednosti UDARILA PO ŠMITU, pomenuli i ukidanje finansiranja SNSD i Ujedinjene Srpske

Republika Srpska čvrsto podržava Dejtonski sporazum, uključujući i ustavni poredak BiH. Čvrsta podrška Republike Srpske Dejtonskom sporazumu znači da u potpunosti poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH i da nema plan za otcjepljenje.

zgrada vlade zastava RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Navodi se u 33. Izvještaju Vlade Republike Srpske, koji je upućen Savjetu bezbjednosti UN.

Republika Srpska, istaknuto je u dokumentu, insistira na striktnom poštovanju Ustava BiH onako kako je napisan, ali i u potpunosti odbacuje da BiH bude pod vlašću stranog autokrate.

– Iznad svega, podrška Republike Srpske Dejtonu znači njenu nepokolebljivu opredijeljenost za mir. Republika Srpska je spremna da sa partnerima uđe u ozbiljne razgovore radi okončanja političke krize u BiH i osiguranja uspješne budućnosti zemlje – navodi se u Izvještaju.

U ovom dokumentu se navodi da Republika Srpska samo traži da vrati nadležnosti, koje joj, po jasnim odredbama Ustava BiH, pripadaju.

Pročitajte još

Istaknuta su i nastojanja Srpske da se svi politički problemi u BiH rješavaju isključivo mirnim putem.

-Republika Srpska i njeno rukovodstvo odlučno pozivaju na mir i isključuju svaku upotrebu nasilja. Republika Srpska takođe blisko sarađuje sa misijom EU EUFOR Altea u BiH i čak podržava povećanje broja pripadnika ovih snaga da bi se građanima BiH pružilo dodatno uvjerenje da mir u zemlji neće biti ugrožen – ističe se u Izvještaju.

Visoki predstavnici

U dokumentu se napominje da su u decenijama nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas, uzastopni visoki predstavnici, uz podršku bošnjačkih političkih stranaka, vodili su kontinuiranu kampanju sa ciljem rušenja dejtonskog kompromisa i ostvarenja bošnjačkog ratnog cilja – unitarne države pod dominacijom Bošnjaka, kojom se upravlja iz Sarajeva.

Da bi postigli ove ciljeve, visoki predstavnici su, navodi se, bez ikakvog pravnog osnova i suprotno najosnovnijim principima međunarodnog prava, odbacili demokratski ustavni poredak BiH i državom upravljali posredstvom autokratskih odluka, bez ikakve kontrole.

-Institucije pravosuđa u BiH, koje bi trebalo da budu čuvari vladavine prava, nalaze se pod uticajem spoljnih aktera i uporno ignorišu očiglednu neustavnost vladavine odlukama i centralizaciju nadležnosti u Sarajevu – navodi se u Izvještaju.

“Autokratski njemački birokrata”

Uzrok političke krize u BiH, ističu iz Vlade Srpske, jeste napad Kristijana Šmita na ustavni poredak BiH i njegov, kako kažu, skandalozni pokušaj rušenja demokratije u Republici Srpskoj.

– Nesmotreni, autokratski nastrojeni njemački birokrata Kristijan Šmit upravlja BiH putem dekreta, uz neograničenu moć. Ova vladavina ličnim odlukama predstavlja šokantno kršenje demokratskog ustava BiH i flagrantno narušavanje građanskih i političkih prava građana BiH. Budući da Šmit nikada nije imenovan od strane Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, on nije legitiman čak ni kada se gleda formalno; međutim, čak i da jeste, ni Dejtonski sporazum niti bilo koji drugi izvor prava visokom predstavniku ne daje ovlašćenje da 2 – izdaje dekrete obavezujuće za građane BiH. Šmitovi dekreti ne podliježu preispitivanju ni pred jednim sudom – ni domaćim ni stranim. Ne odgovora nikom. Donio je brojne odluke koje su izazvale destabilizaciju, ali je najnečuvenija ona kojom uvodi krivično djelonepoštovanja njegovih odluka. Pod njegovim pritiskom, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog navodnog kršenja Šmitovog krivičnog dekreta, a nakon montiranog suđenja, predsjedniku Dodiku izrečena je prvostepena kazna zatvora u trajanju od jedne godine i zabrana obavljanja javnih funkcija u trajanju od šest godina. Partneri BiH iz međunarodne zajednice treba da osude Šmitova nastojanja da skloni i zatvori predsjednika Dodika, što predstavlja flagrantno kršenje vladavine prava i ustavnog poretka BiH – istaknuto je u Izvještaju.

Bez ikakvog diplomatskog iskustva i sa šarolikom političkom karijerom iza sebe, navodi se u Izvještaju, Šmit je potpuno nekvalifikovan da u svojim rukama drži sudbinu cijele jedne države.

– On je kontroverzna ličnost čak i u svojoj matičnoj zemlji, dijelom zbog javno iskazanih simpatija prema „herojima“ nacističke ere. Od trenutka kada je protivpravno nametnut Bosni i Hercegovini, suprotno Dejtonskom sporazumu, Šmit svojim nepromišljenim odlukama izaziva krizu jednu za drugom. Njegov najnoviji napad na demokratiju u BiH ogleda se u otvoreno nezakonitom pokušaju da uništi dvije vladajuće stranke u Republici Srpskoj Srpske uskraćivanjem finansiranja. Ova odluka predstavljala bi flagrantan napad na ustavni poredak BiH čak i da ju je donijela Parlamentarna skupština BiH. Davno je došlo vrijeme da članice Savjeta bezbjednosti osude ovakve činove ogoljene tiranije. Nepostojanje legitimiteta i neograničena zloupotreba ovlašćenja flagrantno krše upravo Dejtonski sporazum na koji se poziva. Ako će se Dejtonski sporazum poštovati — da bi uopšte bio relevantan — onda ga mora poštovati i funkcija visokog predstavnika: visoki predstavnik ne može grubo zloupotrebljavati propisani mandat i mora biti pravilno imenovan od strane Savjeta bezbjednosti da bi uopšte imao bilo kakav legitimitet – navedeno je, između ostalog, u ovom dokumentu.

Nadležnosti

Takođe se ističe da je Dejtonski sporazum iz 1995. godine okončao rat u BiH i uspostavio demokratsku ustavnu strukturu, koja je postavljena tako da svakom od tri ranije zaraćena konstitutivna naroda u BiH – Bošnjacima pretežno muslimanima, Srbima pretežno pravoslavnim hrišćanima i Hrvatima pretežno rimokatolicima – ulije povjerenje da neće pasti pod dominaciju jednog ili više drugih naroda.

Navodi se i da su tokom rata u BiH Bošnjaci nastojali da uspostave centralizovanu državu bez entiteta i mehanizama zaštite konstitutivnih naroda, a Srbi su se borili za nezavisnost.

-Dejtonski kompromis, iako nije u potpunosti ispunio težnje nijednog naroda, ipak je uspostavio – putem Aneksa 4, kojim je utvrđen Ustav BiH – federalnu i konsocijativnu strukturu koja je omogućila održiv mir i funkcionalnu zajednicu tri naroda, među kojima i dalje postoji duboko uzajamno nepovjerenje -dodaje se, između ostalog, u Izvještaju.

U ovom dokumentu se ističe da je Ustav to postigao tako što je sve nadležnosti, osim nekoliko tačno navedenih, dao entitetima i uveo konsocijativne mehanizme, kao što je tročlano Predsjedništvo, kojima se štite interesi svih konstitutivnih naroda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu