Dok mnogi favorizuju jutarnje zalivanje, istina je da odgovor nije tako jednostavan. Ujutru je preporučljivo koristiti nadzemne sisteme poput prskalica, što omogućava lišću da se osuši na vrijeme i smanjuje rizik od gljivičnih infekcija. U slučaju biljaka koje preferiraju zalivanje pri bazi umjesto po lišću, upotrebite crijevo kako biste obezbjedili direktno navodnjavanje kod korijena.
Ako je veče pogodnije za zalivanje vašeg biljnog svijeta, pobrinite se da voda direktno dopre do korijena, gdje je najpotrebnija.
Zalivanje biljaka
Jednogodišnje biljke obično imaju pliće korijene i zahtjevaju češće zalivanje, posebno tokom vrelih ljetnjih dana. S druge strane, višegodišnje biljke, s dubljim korijenjem, mogu ijsušnije periode i obično zahtjevaju zalivanje samo jednom do dva puta nedjeljno, postepeno i u više navrata kako bi se zemlja ravnomjerno natopila.
Zalivanje povrća
Povrće poput karfiola, celera, krastavca, paprike i tikvica zahtjeva dodatnu vlagu tokom toplih talasa kako bi obilno plodonosilo. Najbolje je zalivati ih rano ujutro, oko 6 sati, kako bi biljke mogle da upiju vodu prije nego što sunce počne snažno da ih zagrijava i isušuje.
Zalivanje cvijeća u saksijama
Kada je riječ o biljkama u saksijama, voda je ključna za njihov prosperitet. Zalivanje ih dva puta dnevno može biti neophodno tokom ekstremnih vrućina – jednom ujutro i jednom uveče. Bitno je da zemlja bude vlažna, ali ne i natopljena vodom.
Šta uraditi ako vaše biljke počnu da venu?
Ako primjetite da vaše omiljene biljke počinju da venu, to može biti posljedica raznih faktora poput štetočina, bolesti ili čak prekomjernog zalivanja. Međutim, biljke često reaguju na vrućinu tako što privremeno vene, ali se oporave kada temperatura padne. Preporuka je da pregledate biljke uveče prije zalivanja kako biste utvrdili uzrok, bilo da je u pitanju toplota ili neki drugi faktor. Vremenom ćete naučiti prepoznati kako vaše biljke reaguju na ekstremne temperature, prenosi Krstarica.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu