Magazin

RIJEŠITE SE OVOG PROBLEMA ZAUVIJEK Evo nekoliko savjeta kako da vam obuća nakon nošenja NE SMRDI

Neugodan miris stopala, poznat kao „bromhidroza,“ česta je pojava, posebno u toplim uslovima gdje bakterije i gljivice mogu napredovati.

fabrika obuće Bema prodavnica cipele
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ovi mikroorganizmi se hrane gornjim slojem kože i oslobađaju neprijatne mirise. Sintetički materijali u obući, u kombinaciji sa znojem, dodatno doprinose ovom problemu.

Kada se stopala previše znoje, stvaraju savršeno okruženje za bakterije, što dovodi do konstantnog neprijatnog mirisa.

Samo pranje i sušenje stopala često nije dovoljno; važno je i održavanje čistoće obuće kako bi se spriječilo vraćanje mirisa.

Evo nekoliko pristupačnih saveta za očuvanje svježeg mirisa cipela tokom cijele godine:

Mjenjajte obuću: Izbjegavajte svakodnevno nošenje istog para cipela, kako bi se potpuno osušili između nošenja. Uklanjanje uložaka može ubrzati proces sušenja.

Koristite puder za stopala: Puder upija višak vlage i održava stopala suvim, što smanjuje neugodan miris. Ne zaboravite da očistite prostor između prstiju kako ne bi došlo do nakupljanja pudera.

Isprobajte pijesak za mačke: Pijesak upija vlagu i mirise. Napunite stare čarape ili najlonke pijeskom, zavežite ih i stavite u cipele preko noći kako biste uklonili vlagu.

Koristite dezinfekcijske sprejove: Raspršivanje dezinfekcijskog sredstva ili alkohola u cipele može pomoći u uništavanju bakterija koje izazivaju neugodan miris. Nanesite lagani sloj da izbjegnete prekomjernu vlažnost.

Pročitajte još

Koristite uloške sa ugljem: Ugljen je poznat po svojoj sposobnosti da uklanja mirise i može biti koristan u proizvodima poput uložaka, iako to nije naučno potvrđeno.

Limunov sok i voda: Limunov sok ima antibakterijska svojstva i može pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože. Iako nije mnogo proučavan u kontekstu mirisa stopala, neki ljudi smatraju da pomaže ispiranje stopala limunovim sokom.

Soda bikarbona u filterima za kafu: Za uklanjanje mirisa iz cipela napunite filtere za kafu sodom bikarbonom, kukuruznim skrobom ili dečjim puderom, zavežite ih i stavite u cipele preko noći.

Perite stopala i nosite čiste čarape: Svakodnevno perite stopala sapunom i vodom, posebno između prstiju, i pazite da su potpuno suva pre obuvanja čarapa i cipela. Pamučne čarape su dobar izbor ako se puno znojite.

Ovi kućni lijekovi mogu pomoći u uklanjanju neprijatnih mirisa iz stopala i cipela, ali najbolje dugoročno rješenje je održavanje čistoće stopala i obuće. Redovno mjenjajte čarape i rotirajte obuću kako bi se potpuno osušila. Ako neugodan miris i dalje traje, obratite se pedijatru za stručni savjet, prenosi Naj Žena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu