Tečnost koja prodre u pametni telefon može uticati na više načina na njegov rad, od mutnih fotografija (ako se vlaga zavuče u objektiv fotoaparata), preko nemogućnosti punjenja, do potpunog kvara telefona. Stručnjaci kažu prve sekunde su ključne. Evo šta treba da uradite.
Kada vodootporan mobilni nakvasite tečnošću koja nije voda, stručnjaci iz Epla i Samsunga preporučuju ispiranje potapanjem u vodu (ali ne pod slavinom, jer mlaz može pogoršati štetu). Još bolje je da telefon potopite u destilovanu vodu.
Izvadite ga što je brže moguće i ne pokušavajte ga uključite. Pažljivo ga isključite. Vrlo je važno da to uradite kako bi se spriječio nastanak kratkog spoja. Ni sada nemojte posezati za fenom, jer toplota može oštetiti osjetljivu elektroniku. Potom ga dobro osušite čistim peškirom pazeći da se višak vode ne zavuče dublje. Ako na kućištu ima ostataka vode, isušite fenom za kosu koji ste uključili na hladno sušenje.
Upotrebite kesice za upijanje vlage
Sada na red dolazi više opcija. Jedna je dobro poznata – mnogi se korisnici zaklinju da sada mobilni treba staviti u rižu i ostaviti najmanje 24 do 36 sati kako bi ona upila zaostalu tečnost i vlagu iz uređaja. Ali, jedan dio forumaša, kako piše Wired, tvrdi da im je poslije ovakvog zahvata mobilni bio pun skroba iz pirinča koji se zavukao u ulazne i izlazne portove.
Bolje je upotrebiti kesice za upijanje vlage koje se mogu naći u veb prodavnicama. Višak vlage iz telefona njom možete izvući i nakon što ste pokisli na kiši, a mobilni vam bio u džepu. Za prvu pomoć u ovakvim vam slučajevima mogu poslužiti i kesice koje dobijate besplatno. To su one kesice sa silika-gelom koje dobijete u kutiji s novim cipelama ili odjećom, a koje upijaju vlagu i tako štite od vlažnosti. Nemojte ih bacati, čuvajte ih u teglu s hermetičkim poklopcem. Tako će vam biti pri ruci kad pokvasite mobilni, piše Krstarica.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu