Hronika

Rizikuju živote prelaskom preko pruge: Kamere snimile 508 bahatih vozača

Saobraćajne nesreće na pružnim prelazima veoma su često, a glavni uzrok je nepažnja i bahatost vozača, tvrde ovo sagovornici Srpskainfo.

Rizikuju živote prelaskom preko pruge: Kamere snimile 508 bahatih vozača
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Da je tako pokazuje i podatak iz Policijske uprave Doboj, gdje navode da je prošle i ove godine zabilježeno čak 508 prelazaka preko pruge u momentu zabrane.

U prethodnih nekoliko godina samo na području Policijske uprave Doboj se dogodio veliki broj saobraćajnih nesreća od kojih su neke bile i sa smrtnom posljedicom.

Najveća tragedija se upravo i dogodila 2017. godine  na području dobojske regije, odnosno u mjestu Stanovi gdje je na pružnom prelazu život izgubila čitava porodica, majka, otac i dvije kćerke. Ali bez obzira na pojačane aktivnosti policijskih službenika, nesreće se dešavaju i dalje.

Na području Policijske uprave Doboj u funkciji je  78 pružnih prelaza, a nalaze se na području Petrova, Modriče i Doboja i oni su obezbijeđeni sa rampama, saobraćajnom i svjetlosnom signalizacijom, a neki su pokriveni i video-nadzorom.

– Tokom ove godine na području Petrovo dogodila se jedna saobraćajna nesreća u kojoj su učestvovali automobil i voz, prilikom čega je jedna osoba zadobilo lakše povrede. U periodu od 1. prošle do 31. jula ove godine, na pružnim prelazima na području opštine Modriča dogodile su se četiri saobraćajne nesreće od kojih je jedna sa teškim tjelesnim povredama i tri sa materijalnom štetom. Tokom prethodne godine na području Doboja dogodila se jedna saobraćajna nesreća sa materijalnom štetom i jedna sa smrtno stradalim u mjestu Bušletić, područje grada Doboja – pojasnila je portparol PU Doboj Dragana Kerkez.

Samo tokom ove i prethodne godine evidentirano je ukupno 508 prolazaka u momentu zabrane prelaska preko željezničke pruge. Ovaj podatak se odnosi samo na one pružne prelaze na kojima postoji video-nadzor pomoću kojeg je moguće utvrditi navedene prolaske, a u stvarnosti je brojka sigurno veća, s obzirom da veći broju pružnih prelaza nije pokriven video-nadzorom.

Kazne

Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, predviđeno je da na pružnom prelazu na kojem su postavljeni svjetlosni saobraćajni znakovi učesnici u saobraćaju su dužni da se zaustave kad se pojavi crveno trepćuće svjetlo ili crveno neprekidno svjetlo. Učesnici u saobraćaju koji prelaze preko željezničke pruge u istom nivou dužni su to da čine s pojačanom opreznošću i kad svjetla na prelazu nisu upaljena. U slučaju nepoštovanja navedenih propisa, previđena je novčana kazna od 100 KM i jedan kazneni bod.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu