Kolumne

Rupa

Magistrala, a na magistrali rupe. Međunarodni put, koji povezuje Sarajevo i Podgoricu, dakle glavne gradove dvije evropske države, a na međunarodnom putu rupa do rupe.

Rupa
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovakve slike na putevima u Srpskoj nisu rijetkost. I prvo što bi normalan čovjek pomislio jeste da za popravku puteva nema para. Nije jednostavna stvar graditi i održavati puteve! Skup je to biznis! Milioni su tu potrebni!

Ali, gle čuda: miliona ima. Javno preduzeće „Putevi RS“ je samo u posljednje tri godine ostvarilo dobit od skoro 100 miliona maraka. Para stalno kapa! Građani Srpske, kad god na pumpi sipaju gorivo i kad god registruju automobil, dio svog novca daju ovom preduzeću. Naravno, taj je novac namijenjen za održavanje i gradnju puteva, a ne zato da bi „ležao“ na računima.

Pa, u čemu je onda štos!? Para ima, rupa ima. Zašto se pare ne utroše da bi se rupe zakrpile?

Istini za volju, kad je u pitanju održavanje i izgradnja puteva, procedure nisu baš jednostavne i znaju da potraju. Od famoznog „rješavanja imovinsko-pravnih odnosa“ do urbanističko-tehničkih uslova, rapisivanja tendera… Uvijek nešto može da zapne.

Ali, bez obzira na sve to, teško je objasniti zašto čak i „crne tačke“, na kojima ljudi stradavaju, godinama čekaju sanaciju. I zašto javnost ne zna skoro ništa o tome?! Ako, na primjer, neko ne da svoju njivu da bi se proširio put i „popeglala“ opasna krivina, zar ne bi bio red da građani to znaju? Ili su, ipak, u pitanju problemi druge vrste?

Pročitajte još

Istini za volju, nisu „Putevi RS“ jedino javno preduzeće koje ima problema sa transparentnošću, tenderima, čudnim načinom raspolaganja javnim novcem. Naprotiv.

I nisu rupe na putevima jedine rupe koje nam zadaju glavobolje. Ima rupa i u zakonima, i te rupe nisu slučajnost, nego su brižljivo „projektovane“ da bi se kroz njih moglo provući svašta.

I nije slučajno što vladajuće političke partije, kad nakon izbora dijele ratni plijen, najveće bitke vode upravo oko direktorskih pozicija u javnim preduzećima, pogotovo onima u kojima „ima para“. Nije teško naslutiti zašto je tako.

Dakle, čitav sistem kadrovanja i upravljanja narodnim novcem je u stvari jedna velika – rupa. U koju tonemo…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu