Banjaluka

Nije ni počelo, već zapelo: Za most u Česmi izabrana najpovoljnija firma, ali radovi na čekanju zbog žalbe

Za novi most u Česmi riješeni imovinsko-pravni odnosi, dobijene dozvole, raspisan tender. Gradnja nije ni počela, a već je zapelo. Naime, na tender za izbor najboljeg izvođača stigla je žalba, pa dok to ne bude riješeno, radovi ne mogu da počnu. A mještani već osam godina sa nestrpljenjem čekaju da vide bagere i radnike na obali Vrbasa.

Nije ni počelo, već zapelo: Za most u Česmi izabrana najpovoljnija firma, ali radovi na čekanju zbog žalbe
FOTO: GRAD BANJALUKA

U ovo naselje u protekle dvije decenije doselio se veliki broj ljudi, izgrađeno je dosta kuća, a neke procjene kažu da u Česmi živi oko 6.000 ljudi. Sve do razornih poplava u maju 2014. godine oni su kao osnovni prilaz kućama i naselju najčešće koristili viseći moste preko Vrbasa kod „Vitamnike“, Međutim, u poplavama je most uništen, a mještani doslovno moraju raznim zaobilaznicama, pa gube puno vremena i svakodnevno prelaze kilometre.

Jedan put je preko Trapiske šume, koji vozači koriste ako idu prema naselju Lazarevo ili u mjesne zajednice koje gravitiraju tom dijelu grada. Veći dio te saobraćajnice, posebno onaj koji prolazi kroz šumu nije uslovan za pješake ili bicikliste. Put je uzak i u pojedinim dijelovima nepregledan, bez trotoara ili proširenja.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kako kažu mještani Česme, put kroz Trapisku šumu nije osvijetljen. Drugi put je pored bivše fabrike “Incel”, koji mještani koriste ako idu prema naseljima Vrbanja, Ada ili Borik  i najkraći je put do centra. Za razliku od puta kroz Trapisku šumu, ovaj je osvijetljen, ali mogu samo da prođu automobile, jer se na putu do grada nalazi nadvožnjak koji je toliko nizak da ispod njega ne mogu da prolaze kombi vozila, kamioni ili autobusi.

Pročitajte još

Zato svi jedve čakaju novi most koji će im skratiti vrijeme putovanja do posla, škole, ljekara… A za njega su, kako kaže gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, završene sve procedure.

– ‘Putevi RS’ su raspisali tender, više firmi se prijavilo da izvodi radove, izabran je najbolji ponuđač i radovi su mogli da počnu. Ali se u međuvremenu desila žalba koja se razmatra, a koja može da traje 10,11 dana. Međutim, ona ne bi trebalo da prolongira radove duže od toga – ističe on. Za njega je važno da su riješeni imovinsko-pravni odnosi, da je izabran najbolji ponuđač i da je završena finansijska konstrukcija.

Vlada RS je izdvojila novac za gradnju mosta, a Grad za projekat i imovinsko pravne poslove. Procijenjena vrijednost radova je oko 5,8 miliona KM sa PDV.

– Radovi počinju čim se otkloni žalba, koja ne bi trebalo da traje duže od sedam, petnaest dana, zavisi koliko treba žalbenoj komisiji da odgovori. Sve je završeno, pitanje je trenutka. Mislim da u septembru možemo očekivati početak radova, a kraj za dvije godine – istakao je Stanivuković.

“Puteve RS” smo, između ostalog, pitali da li žalba znači značajnije prolongiranje gradnje mosta i kada bi oni mogli da počnu, konkretan odgovor nismo dobili.

– Predmet je u Kancelariji za razmatranje žalbi, te nismo u mogućnosti dati više informacija – rečeno je iz “Puteva RS”.

Šetalište na obali

U aprili su iz Grada poručili da je iz budžeta izdvojeno 1,5 miliona KM za potrebnu dokumentaciju i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, te najavljeno da bi trebalo da bude uređen prostor od budućeg mosta, odnosno da na obali bude sređeno šetalište i prostor za rekreaciju. U januaru ove godine Česmu je obišao i srpski član predsedništva BiH Milorad Dodik koji je tada rekao kako će novi most omogućiti bolju povezanost ovog naselja sa centrom grada. -Razgovarao sam sa pojedinim mještanima ovog naselja. Apelujem da Grad uvaži interese ljudi koji ovdje žive i da im se isplati adekvatna suma za njihovu imovinu. Ne smije se ići ka tome da naši javni projekti osiromaše nekoga – poručio je on tom prilikom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu