Svijet

“Rusi dolaze, isto je svuda” U Bahmutu rastu strahovi da će njihovo mjesto biti sljedeće na meti

Dok žestoke borbe za Sjeverodonjeck ulaze u, kako djeluje završnu fazu, nakon što su ruske snage uništile treći, posljednji most koji je grad spajao sa teritorijom pod ukrajinskom kontrolom, u obližnjem Bahmutu rastu strahovi da će njihovo mjesto biti sljedeće na meti.

“Rusi dolaze, isto je svuda” U Bahmutu rastu strahovi da će njihovo mjesto biti sljedeće na meti
FOTO: STR/EPA

Bahmut leži na glavnom putu koji vodi do gradova Lisičansk i Severodonjeck, koji je sada u epicentru borbi. Ruske snage su nedjeljama bombardovale taj put i Bahmut u pokušaju da se Lisičansk i Sjeverodonjeck odsjeku od ostatka teritorije pod ukrajinskom kontrolom.

Srušeni svi mostovi

Prema posljednjim informacijama, ruske snage srušile su i posljednji, treći most preko rijeke Sjeverni Donjec, čime su grad odsječen od područja koje je pod ukrajinskom kontrolom, prenio je Rojters. Uništavanje mostova ostavilo je civile zarobljene u Sjeverodonjecku, bez mogućnosti da odu zapadno u susjedni Lisičansk preko rijeke, koji je takođe granatiran, ali i dalje pod ukrajinskom kontrolom.

Pročitajte još

Guverner Luganske oblasti Serhij Gajdaj rekao je da su ruske snage uništavanjem sva tri mosta presjekle sve puteve od Sjeverodonjecka na istoku zemlje u kojem se vodi ključna borba za kontrolu nad područjem. Gajdaj je istakao da Rusija nije “potpuno zauzela” grad, da drže oko 70 odsto, i da je dio Sjeverodonjecka još pod ukrajinskom kontrolom, prenio je Gardijan.

Ukrajinski predsjednik je nedavno u svom kasnom video obraćanju da Rusija razmješta rezervne snage u Donbas da podrži svoj juriš na Sjeverodonjeck, gdje se “žestoke borbe vode bukvalno za svaki metar”, kao i gradove Lisičansk, Bahmut i druge.

“Ako padnu Sjeverodonjeck i Lisičansk, Bahmut je sljedeći”

Ukoliko Rusija odsječe Sjeverodonjeck i zauzme glavni put u grad, ako padne i Lisičansk, sljedeći na redu, kako se plaše Ukrajinci, biće Bahmut.

Novinari CNN obišli su ovaj grad u regionu Donjeck, koji broji više od 73.000 stanovnika, navodeći da za razliku od drugih dijelova zemlje na istoku Ukrajine nema osjećaja da je najgore od rata prošlo.

FOTO: STR/EPA
FOTO: STR/EPA

Saobraćaja ima malo zbog nestašice goriva pa se mnogi žitelji kreću okolo na biciklima. Kod opštinske zgrade dobrovoljci dijele hljeb. Bez gasa za kuvanje pekari su prestali da rade i svakog dana kamion putuje 10 sati da bi donio žiteljima Bahmuta 10.000 vekni koje se dijele besplatno, po dvije svakoj osobi. Ali, ova mirna fasada je varka – oko Bahmuta redovno odjekuju eksplozije od dolazeće i odlazeće artiljerije i raketa izvan, a povremeno i unutar grada, saopštio je CNN.

Žiteljka Bahmuta Lilja rekla je da svojim unucima govori da se “neki ljudi igraju sa tenkovima”.

– Šta drugo da im kažem? – zapitala se.

“Mi ne idemo nigdje”

U trenutku dok je ona davala izjavu CNN čulo se više eksplozija, a dug crni dim pokuljao je nebu sa obližnjeg brda. Niko nije potrčao u sklonište, naveo je CNN.

– Mi volimo naš grad. Ovdje su naši grobovi. Ovdje su živjeli naši roditelji. Ne idemo nigdje. Ovo je naša zemlja. Nećemo je se odreći ni zbog koga. Čak i ako se uništi, izgradićemo ponovo – ispričala je sa suzama u očima druga žiteljka, Tetjana.

Ruske snage su na istoku napredovale sporo ali postepeno. Britansko Ministarstvo odbrane je u svom novom dnevnom izvještaju navelo da napad na džep Sjeverodonjecka u Donbasu ostaje glavni operativni napor Rusije a da je zapadna grupa njenih snaga vjerovatno načinila mali napredak u sektoru Harkova prvi put za više nedjelja.

Šef ukrajinske obavještajne službe nedavno je rekao Gardijanu da na svaki komad artiljerijskog oruđa koji ima ukrajinska vojska, Rusija ima 10-15. Zelenski je rekao da u Ukrajini svakog dana pogine oko 100 vojnika a da ih je oko 500 ranjeno.

“Rusi će kad završe ovdje otići dalje”

Bolje naoružana Rusija intenzivirala je svoj fokus na Sjeverodonjeck koji je ključan za zauzimanje Luganska i Donbasa. Britansko Ministarstvo odbrane je u ranijem izvještaju od 9. juna saopštio da je Rusija vjerovatno poslala još vojnika u istočnu Ukrajinu u pokušaju da pojača svoje snage kako bi mogla da počini dalji pritisak na sjever i zađe dublje u region Donjecka.

U ratu do iscrpljivanja bolje naoružana Rusija koristi svoju prednost, a sve je to poznato žiteljima Bahmuta.

Ljudmila, koja je pobjegla od granatiranja iz svog grada pored Bahmuta u martu, kaže da nema gdje drugdje da ode i da jedva ima nešto novca.

– U čemu je poenta? Rusi dolaze… Isto je svuda. Kad završe ovdje, otići će dalje – rekla je ona.

“Sve sam ostavio za sobom”

CNN navodi da je u četvrtak ujutro ruski avion pogodio kompleks poljoprivrednog skladišta sa žitom na ivici Bahmuta, što je treći napad na ovaj objekat u posljednjih nekoliko nedjelja. Do žetve nema još mnogo, ali rat prijeti da smanji proizvodnju za trećinu, ukazuje CNN.

Zvaničnik bahmutske policije Pavlo Dijačenko dokumentuje posljedice vazdušnih i artiljerijskih napada. On kaže da su napadi nasumični i da se mogu dogoditi u bilo koje vrijeme, piše Blic.

– Ujutro, uveče, ne znamo kad – rekao je on CNN.

Neki od stanovnika Bahmuta odlučili su da napuste grad. Igor, koji je u mirnodopsko vrijeme bio pčelar, rekao je da napušta sve i odlazi.

– Sve sam ostavio ovdje – moje pčele i moju kuću sa svim stvarima – rekao je on čekajući autobus za prevoz civila u relativno bezbjedan grad Dnjepar, četiri sata vožnje zapadno od Bahmuta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu