Svijet

(VIDEO) RUSKI KOŠMAR SE NASTAVLJA Crno more nije bezbjedno za Putinovu mornaricu

Crno more nije bezijedno za Putinovu mornaricu, rekao je britanski ministar odbrane Grent Šaps, nakon vijesti da je Ukrajina uništila jedan od patrolnih brodova moćne ruske Crnomorske flote.

Ruski mornari na molu
FOTO: ANATOLY MALTSEV/EPA

Nekoliko sati prije Šapsovog posta u utorak, ukrajinska vojna obavještajna agencija je objavila da su njene snage uništile najnoviji patrolni brod Crnomorske flote “Sergej Kotov”, u napadu pomorskim dronovima izvedenim tokom noći.

Crnomorska flota i druge ruske pozicije na Krimu na čestoj su meti ukrajinskih napada otkako je Moskva pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je više puta ponovio da je jedan od njihovih krajnjih ciljeva u sukobu povratak kontrole nad Krimom, koji je Rusija pripojila 2014.

Krim je takođe centralni logistički centar Rusije za njene snage na jugu Ukrajine a Šaps je, kako piše Njuzvik, ukazao na značaj uspješnih operacija Kijeva u tom području.

“Donedavno bi to bilo nezamislivo”

Crno more nije bezbjedno za Putinovu mornaricu. Donedavno bi to bilo nezamislivo. Sada, jer Zapad podržava Ukrajinu, to je nepobitno. Ako im damo šta im je potrebno, hrabrost i vještine ukrajinskih oružanih snaga mogu da dovedu do pobjeda za koje se nekad mislilo da su nemoguće – poručio je Šaps u postu na mreži Iks, pozivajući na više vojne pomoći Kijevu.

Prema izvještaju britanskog parlamenta objavljenom krajem februara, zemlja je obećala skoro 12 milijardi funti ukupne podrške Ukrajini od februara 2022.

Institut Kil u izvještaju iz februara navodi da je, nakon najave nove vojne pomoći od 2,9 milijardi evra, ukupna vojna obaveza Ujedinjenog Kraljevstva dostigla 9,1 milijardi, od čega je do sredine januara izdvojeno 4,8.

Globalna pomoć Ukrajini dosegla je nevjerovatnih 253 milijardi evra do 15. januara, prema Institutu svjetske ekonomije Kil. Većina podrške došla je iz SAD (oko 75 milijardi dolara), a slijede Njemačka i Velika Britanija.

EU je kao cjelina posvetila oko 93 milijarde dolara pomoći Kijevu.

“Ne možete da budete na ukrajinskom Krimu”

Ukrajinska vojna obavještajna služba saopštila je u utorak da je u specijalnoj operaciji potopila ruski patrolni brod u Crnom moru, koristeći pomorske dronove “magura V5” u napadu prije zore.

Prema ukrajinskoj novinskoj agenciji UNIAN, “Sergej Kotov” je iz serije patrolnih brodova “Projekt 22160”, čija izgradnja košta oko 65 milijardi. Mogu da prime po 80 članova posade, ali nije jasno koliko je ljudi bilo na “Sergeju Kotovu” tokom napada.

Andrij Jermak, šef kancelarije ukrajinskog predsjednika, nagovijestio je da Moskva može da očekuje još više napada na svoje brodove u Crnom moru.

– Ruska Crnomorska flota je simbol okupacije. Ne može da bude na ukrajinskom Krimu – rekao je on u postu na Telegramu.

Pročitajte još

Ukrajinski dronovi su prethodno 14. februara potopili “Cezar Kunikov” – jedan od najtežih ratnih brodova ruske Crnomorske flote koji još uvijek pluta – u seriji udaraca nanetih ruskoj floti.

Nakon uništavanja “Cezara Kunikova”, svega je pet od 13 brodova ruske Crnomorske flote ostalo u službi, kako je tada rekao Dmitro Pletenčuk, portparol ukrajinske mornarice a prenijela Ukrajinska pravda. Otprilike dvije nedjelje ranije, 1. februara kod Krima, potopljen je i ratni brod “Ivanovec”. Drugi ruski desantni brod, “Novočerkask”, pogođen je u decembru u luci Feodosija.

Viši ukrajinski bezbjednosni zvaničnik rekao je u decembru da je već uništeno 20 odsto ruske Crnomorske flote.

Nacija bez mornarice potapa Crnomorsku flotu

Iako je Ukrajina započela rat bez mornarice, potopivši svoju jedinu fregatu kako bi spriječila da padne u ruke Rusije, Kijev je postepeno odgovarao na dominaciju Moskve u Crnom moru kroz raketne napade velikog dometa i inovativnu upotrebu morskih dronova.

Kao rezultat toga, Moskva je bila prinuđena da povuče najveći dio svoje crnomorske flote iz svoje glavne baze na Krimu u Novorosijsku, dok je Ukrajina uspjela da ponovo pokrene izvoz žita iz Odese i drugih obližnjih luka, vraćajući ih u predratno stanje.

Morski dronovi, koje su kreirali Ukrajinci, zasnovani su na modifikovanim džet-ski skuterima, koštaju desetak hiljada dolara, operišu najčešće “u rojevima” i kontrolišu se daljinski, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu