Moja knjiga je prvi srpski roman, slobodno to i sa ovjerenim pokrićem izgovaram, o tragičnom bilansu srpskog poricanja i samoporicanja u jugoslovenstvu. I to sa nečuvenim belosvjetskim ruženjem i blaćenjem srpskog naroda koje traje u kontinuitetu, ratom i progonom krajem 20. vijeka, što se nastavilo do danas, samo u drugim oblicima – istakao je Anušić.
On je naveo da u romanu, čiji je izdavač Zavod za udžbenike i nastavna sredstva iz Istočnog Sarajeva, tematizuje sudbinu srpskog naroda od takozvane prve Jugoslavije, do, kako kaže, nasilne separacije Hrvatske, Slovenije i BiH iz “titoističke bračne zajednice”.
– Kroz više od 400 likova i junaka tematizujem, odnosno literarizujem prvu Jugoslaviju, Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca /SHS/, Drugi svjetski rat i pogrom Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj – kaže Anušić.
On navodi da je u romanu tematizovao i “Drugu /titoističku/ Jugoslaviju” i perfidnu asimilaciju, kao i kulturološko ništenje Srba i ćirilice, njihovih materijalnih i duhovnih tragova u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj.
– Zatim tematizujem hrvatski MASPOK 1971. godine, koji je zapravo bio hrvatska ratna proba za 1991. godinu. Ujedno, romanom literatizujem nasilnu separaciju Hrvatske, Slovenije i BiH 1991-1995 iz titoističke bračne zajednice, agresiju na srpski narod u tim republikama, progon Srba, kao i njihovo stradanje i rasulo – kaže Anušić.
On je naglasio da je u naslovu romana grčki Homer, praotac pjesnika i pisaca, njihov, kako kaže, gotovo savremenik.
– U piscu živo prebivaju svi njegovi preci, pisci i pjesnici. I na kraju te duge kolone piščevih predaka uvijek je Homer. Svaki pisac i pjesnik, ako je istinski, star je koliko i Homer. Otuda Homer u naslovu mog romana, jer je moj narator pretrajao i prokrstario buroviti i olujni početak i kraj 20. vijeka na Balkanu, sa svojim jedinim pravim vodičem kroz krugove toga pakla – rekao je Anušić pred prepunom velikom salom Gradske biblioteke.
Književnik i istoričar Milan Micić rekao je da priča o stradanju srpskog naroda i njegovoj tragičnoj istorijskoj sudbini otvara pitanje da li ćemo na sve to zavući glavu u pijesak ili, pak, najozbiljnije početi promišljati svoju budućnost.
Književnik Radovan Ždrale rekao je da je knjiga teška, čita se sporo, ali će sigurno proširiti saznanja o tragičnom stradanju i svim istorijskim zabludama srpskog naroda.
Roman “S Homerom u oluji” štampan je u tiražu od 500 primjeraka u tvrdom povezu i ima 642 strane.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu