Svijet

"Sada ima više oboljele djece" Kinu pogodio talas respiratornih bolesti, pozvali stanovništvo na oprez

Kina je u petak pozvala na oprez jer je val respiratornih bolesti pogodio škole i bolnice, a Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), koja je od vlade zatražila podatke o bolesti, rekla je da nisu otkriveni nikakvi neuobičajeni ili novi patogeni.

doktori medicina UKC
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Kina se bori s porastom respiratornih bolesti dok ulazi u svoju prvu punu zimsku sezonu otkako je u prosincu ukinula stroga ograničenja vezana uz covid-19, a broj oboljele djece posebno je visok u sjevernim područjima poput Pekinga i pokrajine Liaoning gdje bolnice upozoravaju na duga čekanja.

Državno vijeće priopćilo je da će gripa dosegnuti vrhunac ove zime i proljeća i da će infekcija mikoplazmom pneumonije i dalje biti visoka u nekim područjima i ubuduće.

– Sva bi mjesta trebala pojačati izvještavanju zaraznim bolestima kako bi se osiguralo pravodobno i tačnom izvještavanju – stoji u saopšteno Državnog vijeća.

Situacija je došla u središte pozornosti ovaj tjedan kada je WHO od Kine zatražio više informacija, pozivajući se na izvešće Programa za praćenje novonastalih bolesti (ProMED) o skupinama nedijagnosticirane upale pluća kod djece, prenosi N1.

Pročitajte još

I Kina i WHO suočili su se s pitanjima o transparentnosti izvješćivanja o najranijim slučajevima covida-19 koji su se pojavili u središnjem gradu Wuhanu potkraj 2019. godine.

U četvrtak je WHO priopćio da je Kina odgovorila na njegov zahtjev i da podaci koje je dostavila sugeriraju da su slučajevi povezani s ukidanjem ograničenja širenja covida i s kruženjem poznatih patogena poput mikoplazme pneumonije, uobičajene bakterijske infekcije koja obično pogađa djecu, a kruži od svibnja.

Vlasti su ovog mjeseca počele objavljivati zdravstvene savjete i upozoravati javnost na duga čekanja u prepunim bolnicama, ali nisu uvele mjere poput poput maski ili zatvaranja škola kao tijekom pandemije covida.

Nema naznaka bilo kakvog nepotrebnog javnog alarmiranja.

Nošenje maske i pranje ruku

Bruce Thompson, voditelj Melbourne School of Health Sciences na Sveučilištu u Melbourneu, rekao je kako “u ovoj fazi ništa ne upućuje da bi to mogla biti nova varijanta covida”.

-Treba napomenuti jednu stvar, a to je da možemo biti sigurni da procesi nadzora funkcioniraju, što je vrlo dobro – dodao je.

Roditelji u Šangaju u petak su rekli da nisu pretjerano zabrinuti zbog vala bolesti, rekavši kako, premda se čini da je ozbiljniji, očekuju da će uskoro prestati.

-Prehlade se događaju u cijelom svijetu”, rekla je Emily Wu ispred dječje bolnice. “Nadam se da ljudi neće biti pristrani zbog pandemije… nego da će na to gledati iz znanstvene perspective – dodao je.

Druga majka, Feng Zixun, rekla je da tjera svog osmogodišnjeg sina da nosi masku i češće pere ruke, ali ništa više od toga.

-Nije tako strašno, sada ima više oboljele djece, ali to je uglavnom pitanje zaštite  – rekla je.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu