Biznis

Koliko je BiH profitirala: Deset godina od kineske inicijative "Pojas i put"

Deset je godina od kineske inicijative "Pojas i put".

Zastava Kine
FOTO: MARK R. CRISTINO/EPA

Ona ulazi u sljedeću fazu jačanja, gdje BiH treba tražiti svoje šanse, posebno u sektoru turizma i zelene energije. Ono što je svakako potrebno su direktna ulaganja, kako bi u perspektivi profitirala i BiH.

Inicijtiva “Pojas i Put” pokrenuta je prije deset godina, a cilj je povezivanje Azije, Afrike i Evrope kroz kopnene i pomorske rute. No, koliko je BiH profitirala od ove inicijative?

– U nekoliko grana privrede zapravo se pokazuje jako dobra saradnja Kine u prethodnom periodu sa nama, znate da smo imali posao vezan za Stanare, to je kineski zapravo ručni rad, da je nedavno završena tramvajska pruga u Sarajevu, da smo imali vjetropark i tako dalje. Postoje mogućnosti i ono što BiH treba da interesuje i gdje tražimo mogućnosti jeste mogućnost investiranja i prenos znanja ako bismo na takav način ostvarili što snažniju i ekonomsku saradnju ali i svoju poziciju za koju mislim da je interesantna za kinesku stranu – pojasnio je predsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, Zdravko Marinković.

Neki kažu da je interes Kine zapravo jačanje svog uticaja na Balkanu kako bi suptilno preoblikovala regionalne političke poretke u svoju korist.

– To je jedan svjetski trend koji traje u kojem mi najbolje što možemo uraditi jeste da se držimo svojih interesa, i da ne gledamo ničije interese. Kinezi gledaju svoje interese, Amerikanci gledaju svoje interese, možda BiH da gleda svoje interese i da vidi šta je to što najbolje možemo za nas uraditi – ističe Faruk Borić iz Inicijative “Pojas i put”.

Kako izgledaju brojke?

Možda za početak poboljštati izvoz u Kinu. U 2022. godini u Kinu smo uvezli vrijednost robe u iznosu preko 38 miliona KM, dok smo iz Kine uvezli preko 900 miliona KM. Ni 2023. godina nije mnogo bolja, u prvih sedam mjeseci ove godine izvezli smo preko 15 milona KM, a uvezli preko 600 miliona KM.

Kinezi kod nas grade puteve, pruge, termoelektrane, potpisuju se ugovori, uzimaju se krediti, ali ono što BiH treba su direktna ulaganja.

Pročitajte još

– Sutra ili za deset godina ćemo biti članica Evropske unije, mislim da je to prije svega komparativna prednost koju BiH ima. Nažalost, mi nemamo posebne prednosti za investitore koje dolaze sa strane, ali svakako da će Kinezi biti zainteresovani, kao što su i dosada, za zelene tehnologije i zelenu energiju – stava je Faruk Borić, piše N1.

Kineska strategija uticaja, evidentno, obuhvata i Bosnu i Hercegovinu, iako dodatno pitanja otvara kolika je zapravo podudarnost kineskih i bosanskohercegovačkih interesa u dugoročnoj perspektivi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu