Odnedavno je doktor Jakovljević savjetnik direktora Zavoda za sport i medicinu sporta Srbije Milana Savića.
– Veliki je potencijal sportske medicine u budućnosti. To je prvenstveno preventivna medicina, koja je neophodna svim profesionalnim sportistima, ali i rekreativcima. Sve je, naravno, zasnovano na strogim naučnim kriterijumima. Mi se u Zavodu borimo i protiv šarlatana i kvazinaučnika u medicini, koji pokušavaju da liječe ljude preko interneta. Nedavno smo imali takav slučaj sa nekim nedovoljno kompetentnim ljudima, koji su pokušali da naprave laičku dijabetes revoluciju. Reagovao sam na to kao na negativnu pojavu. Uvijek ćemo reagovati protiv nestručnih lica, koji mogu napraviti problem naivnim ljudima, pogotovo onih koji pate od opasne šećerne bolesti. Ovu bolest moraju da liječe isključivo pravi doktori specijalisti i medicinski stručnjaci, sa dijagnostikom posebnom za svakog pacijenta pojedinačno. Nestručnim igranjem s dijabetesom mogu se izgubiti dragocjeni životi – upozorava Jakovljević.

On je jedan od srpskih naučnika s visokim rejtingom u svijetu, fiziolog čiji su radovi i predavanja publikovani u najuticajnijim kardiovaskularnim medicinskim publikacijama. Na Stenfordovoj listi je među 2% najcitiranijih naučnika u svijetu posljednje dvije godine.
Tokom prethodna dva mjeseca Jakovljević je održao više od deset predavanja u Vinipegu (Kanada), Hjustonu u Teksasu (SAD), Temišvaru (Rumunija), Vitoriji (Brazil), Dubaiju (UAE), Bratislavi (Slovačka), Pragu (Češka), te uskoro putuje u Nju Delhi (Indija).
Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, a sa svojim mladim timom naučnika sa FMN u Kragujevcu podiže ugled srpske nauke u svijetu.

– Ja se bavim naukom kontinuirano duže od tri decenije. Imao sam sreće da sam iz porodice intelektualaca i naučnika čiji sam gen prosto naslijedio, kao i veliku ljubav prema medicini. Veliku podršku imao sam kao student FMN u Kragujevcu od profesora Mirka Rosića, koji me je neprekidno bodrio u mojim istraživanjima. Veliku zahvalnost dugujem mom prvom mentoru, profesoru Milosavu Kostiću, koji me je usmjerio u pravcu fiziologije kao nauke. Od početka sam s mladim kolegama radio na različitim projektima u laboratoriji. Rezultati eksperimentalnih istraživanja su izašli u korist našem teorijskom znanju, pa je broj stručnih radova počeo da se uvećava, kao i korpus znanja cjelokupnog mog naučnog tima. U drugoj fazi mog naučnog rada veliku podršku imao sam od profesora Dragana Đurića i profesora Vujadina Mujovića sa beogradskog univerziteta – kaže Vladimir Jakovljević za Srpskainfo.
Ima više od 250 objavljenih radova i gostujući je profesor na tri univerziteta – u SAD, Rusiji i Rumuniji.
– Trenutno u laboratoriji, koju sam razvio u Kragujevcu, radi tridesetak mladih naučnika. Donedavno sam bio dekan FMN u Kragujevcu, pa me javnost možda više poznaje po mojim menadžerskim sposobnostima. Trenutno obavljam dvije veoma značajne funkcije u Srbiji kao menadžer. Postao sam specijalni savjetnik u Ministarstvu prosvjete, a u Zavodu za sport sam savjetnik direktora. Takođe obavljam izuzetno značajnu funkciju kao predsjednik evropske sekcije „Internacionalne akademije kardiovaskularnih nauka“. To je jedna od najuticajnijih svjetskih naučnih organizacija i velika mi je čast što su prepoznali i moj naučni duh, ali i organizatorske sposobnosti. Moj zadatak je da proširim uticaj ove organizacije na sve zemlje balkanskog regiona. Do sad su priključene zemlje uz Srbiju bile Mađarska, Rumunija, Češka i Slovačka. Odnedavno nam jaku podršku daje i Ranko Škrbić, profesor Medicinskog fakulteta u Banjaluci, kako bi se organizacija proširila u Republici Srpskoj, FBIH i Hrvatskoj – navodi Jakovljević.
Rješenjem o imenovanju posebnog savjetnika ministra prosvjete Slavice Đukić Dejanović, od prije par mjeseci, profesor doktor Vladimir Jakovljević je dobio priliku da započne niz projekata u saradnji sa brojnim inostranim partnerima kako bi se situacija u visokoškolskim institucijama u Srbiji značajno popravila.
– Ministarka Đukić Dejanović me je kontaktirala prije par mjeseci sa idejom da se priključim njenom timu u Ministarstvu prosvjete. Cilj je da nauku i obrazovanje u Srbiji podignemo za ljestvicu više. Trebalo bi da radimo na nekim reformama i pomacima u visokoškolskom obrazovanju. U prvom redu radiću sa pomoćnikom ministra Jankom Samardžićem i koleginicom Aleksandrom Šuvaković na regulisanju troškova koji opterećuju fakultete. Posebno onih koji nemaju atraktivne studenske programe i koji imaju malo studenata. Meni lično je važna internacionalizacija našeg visokoškolskog obrazovanja, da bude što više fakulteta na kojima će studirati studenti iz inostranstva. Dobar primjer za to je Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu, gdje smo uspjeli da upišemo veliki broj studenata iz Indije, Kine, Ukrajine, arapskih zemalja. Svi strani studenti koji završe školovanje u Srbiji zauvijek ostaju alumni naših univerziteta. Zauvijek su, na izvjestan način, vezani za našu zemlju. Svi ti studenti donose našoj zemlji ozbiljan novac, ali i dobru reklamu za buduće studente. Profesorka Đukić prati moj rad od studentskih dana, mi smo jako dobre kolege i ona je uvijek bila neka vrsta mog profesionalnog mentora u sjenci. Sa velikim poštovanjem i respektom sam prihvatio da sarađujem s njom na važnim poslovima za državu – rekao je na kraju doktor Jakovljević za Srpskainfo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu