Društvo

Semberski poljoprivrednici radove privode kraju: Proizvođači krompira zadovoljni godinom

Stotinak povrtara u Semberiji zasijalo je krompir na oko 1.350 dunuma. Mada kišno proljeće i izuzetno sušno ljeto nisu pogodovali proizvodnji industrijskog i konzumnog krompira, zahvaljujući primjeni agrotehničkih mjera, prinosi su zadovoljavajući. 

Semberski poljoprivrednici radove privode kraju: Proizvođači krompira zadovoljni godinom
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Unaprijed ugovoren plasman i dobra cijena razlozi su zbog kojih se površine pod ovom kulturom povećavaju iz godine u godinu.

Na janjarskim oranicama posađene su dvije sorte  krompira, “lejdi rozeta” i “opal”.

Za poljoprivredne proizvođače koji su zavisili od kvantaške pijace i bili izloženi ucjenama nakupaca, organizovana proizvodnja i zagarantovan otkup podsticaj su da proizvode industrijski krompir.

Ukupan rod predaće fabrikama sušenog povrća u Janji i pomfrita u Srebrenici.

Alija Velagić zasijao je krompirom 40 dunuma. Proizvodnju je bilo teško održati ali, kako kaže, isplati se.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Bar pet puta  sam prskao ove godine, a jedno prskanje ne može da se obavi bez 500-600 maraka. Ali, da to nisam radio, ne bih imao ni roda. Lani smo imali četiri, pa čak i četiri i po tone po hektaru. Proizveli smo dva vagona i 45 metara krompira. Ove godine biće od tri do tri i po tone po hektaru, ali opet smo zadovoljni. Obezbijeđen nam je plasman, tako da ne brinemo. A bilo je godina kada smo krompir samo zaoravali, nije bilo računice ni da ga vadimo – kaže ovaj povrtar.

Zemljoradnička zadruga  “Agrofarmer” pratila je kompletnu proizvodnju, od sadnje do predaje prerađivaču, uz stručni nadzor.

Uloženi novac biće odbijen kroz predati krompir, kaže direktor zadruge Mujo Bogaljević.

FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

– Ugovor smo sklopili sa 110 proizvođača. Proizvodnja je skupa, ulaganja su velika, pa je naša pomoć u repromaterijalu značajna podrška povrtarima. To što smo mi uložili biće odbijeno prilikom predaje krompira. Imamo rekordne proizvođače koji su proizveli i po pet tona po dunumu, ali imamo i one sa 1.000 – 1.200 kg po dunumu. Prosjek će biti dobar, ali imaćemo kooperante koji neće moći da pokriju troškove proizvodnje – naglašava Bogaljević.

Vremenski uslovi nisu pogodavali proizvodnji krompira, što se odrazilo i na zdravstveno stanje biljaka.

– Na 40 stepeni ni jedna biljka ne može normalno funkcionisati, još kada dobije velike količine vode, to pogoduje razvoju bolesti. Ove godine plamenjača je bila najveći problem, a što se tiče insekata, krompirova zlatica i žičnjak. A dodatna zaštita stvara i dodatne troškove proizvođačima – kaže agronom Gorana Kojić.

Povrće u Srpskoj zasijano na 17.600 hektara

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, povrće je u Srpskoj zasijano na oko 17.600 hektara, od čega je krompir najzastupljenija kultura na oko 10.500 hektara. I ove godine, kao i prethodnih, proizvođači povrća računaju na premije za proizvedeno i predato povrće, od resornog ministarstva do osam feninga i Gradske uprave Bijeljina dva feninga po kilogramu krompira. Prerađivači otkupljuju krompir po cijeni 32 pfeninga po kilogramu. Uz podsticaj , proizvođači očekuju da će imati oko 42 feninga po kilogramu, što bi pokrilo troškove proizvodnje i stvorilo preduslove za novi proizvodni ciklus.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu