Magazin

Simptomi mogu biti različiti: Ove stvari nikako ne smijete da uradite ako sumnjate na trovanje

U Hrvatskoj su zasad zabilježena 34 sumnjiva slučaja trovanja, javnost je i dalje uznemirena nakon vijesti da su osobe nakon konzumiranja gazirane vode i soka, završile u bolnici, a mnogi se pitaju kako do ovih problema dolazi i šta da rade sumnjaju na trovanje.

stomak, bol u stomaku
FOTO: TIME/YOUTUBE/SCREENSHOT

Afera koja se dogodila u Hrvatskoj, prilično je uzdrmala region. Naime, teže povrede su zadobile dvije osobe, jedna u Rijeci koja je konzumirala gaziranu vodu sa ukusom “Romerquelle” i slučaj studenta koji je završio u bolnici nakon što je popio Koka-Kolu iz automata na fakultetu u Zagrebu.

S tim u vezi, dr Milena Milošević, specijalista interne medicine je otkrila kako dolazi do povreda jednjaka, ali i šta je neophodno da uradite ako se vaše dijete otruje.

– Do povreda dolazi nakon unosa hemijski aktivnih supstanci, najčešće su to korozivne supstance kao što su kiseline ili baze najprije nastaje zapaljenje sluznice jednjaka (oesofagitis). Stepen zahvaćenosti i dubina zapaljensko-nekrotičnih lezija zavise od vrste, količine i koncentracije unijetog korozivnog sredstva, kao i od dužine trajanja kontakta korozivnog sredstva sa sluznicom. Jake baze za razliku od jakih kiselina izazivaju oštećenja dubljih slojeva zida, stvarajući transpuralne lezije – istakla je dr Milošević.

Prema njenim riječima, postoje tri stadijuma. Najprije je sluznica jednjaka hiperemična, edematozna sa površinskom deskvamacijom epitela, potom sluznica pored navedenog, pokazuje znakove nekroze sa krvarenjem prijetećom perforacijom i sledstvenim akutnim medijastinitisom, a zatim dolazi do pojave ožiljka i suženja jednjaka, najčešće u donjem dijelu. Komplikacije dovode do infekcija, zapaljenja okolnih organa, pa čak i pucanja.

Pročitajte još

Od simptoma imamo jak bol u vidu pečenja u ustima, ždrijelu, iza i ispod grudne kosti, praćen povraćanjem a često i sa kliničkim znakovima šoka. Liječenje se sprovodi davanjem antidota neposredno poslije trovanja, radi neutralisanja kaustičnog sredstva. Daju se analgetici za ublažavanje bola, antibiotici radi sprječavanja infekcije, i antacidi. Neophodna je rehidratacija – zaključuje dr Milošević.

Takođe, postoji stvari koje nikako ne biste smjeli da uradite ako ste primjetili trovanje.

Najprije, ukoliko primjetite da se dijete otrovalo, odmah pozovite hitnu pomoć, nikako ne radite bilo šta na svoju ruku.

Ne bacajte otrov ni kutiju onoga na šta sumnjate da je uzrok, ne izazivajte povraćanje kod deteta, nemojte na svoju ruku davati djetetu da jede i pije – istakla je dr Milošević, piše B92.

Podsjetimo, zbog afere trovanja hrvatski Državni inspektorat naredio je juče povlačenje jedne serije proizvoda kompanije Koka-Kola Hrvatska i zabranio im je plasiranje tih proizvoda na tržište dok se ne utvrdi da li su sigurni za konzumiranje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu