Banjaluka

"Sistem sabotira žensko napredovanje i angažman" Zašto se sve manje žena odlučuje za profesionalnu vožnju

Na prste jedne ruke mogu se nabrojati žene koje rade posao profesionalne vozačice u saobraćaju. U gradskom prevozu, nijedna. U taksiju, samo dvije. Jedna koja već 10 godina radi ovaj posao, a druga je tek počela da radi prije 3 mjeseca.

"Sistem sabotira žensko napredovanje i angažman" Zašto se sve manje žena odlučuje za profesionalnu vožnju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ekipa Srpskainfo provjerila je zašto je sve manje žena u ovom poslu. Predsjednik Udruženja saobraćaja i veza RS Dejan Mijić ističe da u gradskom prevozu nema nijedna žena koja radi ovaj posao, a da je ranije radila samo jedna u Bočcu, i da je ona prešla u teretni saobraćaj. 

– To je naš mentalitet da smatramo da postoje muška i ženska zanimanja. Druga stvar, vjerovatno i same žene smatraju da je to težak posao i izbjegavaju ga. Ali, prije svega, mislim da je u pitanju mentalitet i odnos okoline prema ženama koje bi se odlučile za takav poziv, jer kod nas je to tradicionalno posmatranje da to treba da bude muško zanimanje. Ja ne mislim tako, mislim da žene trebaju više da se angažuju, mi dajemo tu priliku i mislim da je apsolutno sada taj posao prilagođen, da nije toliko fizički težak, pogotovo u gradskom i prigdradskom saobraćaju – rekao je Mijić.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJAV
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJAV

Smatra da je komplikovanije kada se rade međugradske i međunarodne linije, jer bi bile malo udaljenije i vjeruje, ističe on, da to najviše odbija njih da se odluče za ovaj posao.

– U gradskom saobraćaju imamo situaciju da je normalno radno vrijeme kao i drugi poslovi. Mi smo čak i preko Unije poslodavaca i određenih međunarodnih institucija koje su bile spremne da finansiraju taj proces, da se određeni broj žena obuči i zaposli kao vozačice. Mi kao poslodavci iz ove grane saobraćaja, prije svega, putničkog saobraćaja smo spremni da uđemo u taj projekat i da se osposobi određen broj žena koji bi radili taj posao – rekao je Mijić.

Pročitajte još

Jako malo žena kod nas vozi, dodaje on. Misli da ni u Srbiji nije ništa puno bolja situacija, ni u Hrvatskoj, dok je na Zapadu sasvim normalno da žene voze i rade taj posao vozačice. 

– Recimo, kada uđete u autobus ili kamion, toliko je oprema bogata, da je čak bogatija i u nekim putničkim vozilima – mišljenja je Mijić.

Šef voznog parka u Patrol taksiju Mladen Klincov za Srpskainfo kaže da oni u firmi imaju dvije žene koje obavljaju posao profesionalne vozačice taksija.

– Mi smo imali upite. Žene su poslale upite i konkurisale na posao i s nekim smo im odabirom dali šansu. Za dvije zaposlene smo napravili dnevne smjene da rade, ne rade noćne smjene. Naše iskustvo je jako pozitivno i od strane putnika i od strane firme. Imamo odličnu saradnju i njihov rad je jako kvalitetan što se tiče taksi službe – istakao je Klincov. 

Branka Ristić je profesionalna taksi vozačica koja je odnedavno počela da radi. 

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Za Srpskainfo Ristićeva kaže da se godinama bavila turizmom i ugostiteljstvom i da je došlo do zasićenja gdje je odlučila da neke životne pravce promijeni. 

– Malo sam se više fokusirala na internet zaradu, na neke lakše opcije rada i zarađivanja i kontrole vremena. U međuvremenu dok se to ne desi, dok ne krenem da radim profesionalno i zarađujem dovoljno novca da mogu da se osamostalim, trebao mi je neki posao koji mi je zanimljiv, izazovan, gdje komuniciram sa ljudima i gdje sam u neku ruku samostalni igrač, da nemam baš šefa, da nisam vezana za jedno mjesto i prijatelj mi je preporučio taksi. Meni je to bilo vrlo simpatično, i sve ono što sam htjela i što je meni bilo zanimljivo tog momenta, sve to je taksi vozač ispunio – rekla je Ristićeva.

Predsjednik Udruženja taksista “Banjalučki taksi” Dragan Purišić za Srpskainfo kaže da u njihovom udruženju nema nijedna žena koja radi ovaj posao.

– Ne postoji interes. Prije rata je bila jedna žena koja je radila i to je to. Težak je posao. Ima ih nekoliko u drugim taksi firmama, voze i kamion, autobuse, ali sve je to malo – istakao je Purišić. 

Portparol “Oštre Nule” Nevena Zelenika mišljenja je da nije do žena da li biraju ili ne biraju poslove koje su predstavljeni kao muški ili ženski poslovi. 

– Živimo u sistemu da se nameću takve vrijednosti. Ako smo upratili situaciju i sa “Autoprevozom”. U stečaju je, ne postoji sistem javnog prevoza. Ni za muškarce ni za žene, taj posao nije siguran. Drugo, žena kao takva, nije da bira ili ne bira taj posao, jednostavno, ženi se ne pruža prilika da se usavršava na određenim pozicijama. Sistem kao takav je mizoginičan, seksističan i ako nije takav, jednostavno, primjena tog sistema se zloupotrebljava. Vidimo da je svega 33 posto žena po statistici iz 2022. godine formalno zaposleno. Šta je sa onim ženama koje rade na crno – istakla je Zelenika. 

Zelenika smatra da je ovo sistem koji sabotira žensko napredovanje i angažman.

– Nije razlog to što je sistem loš i što smo korumpirani. Nego zato što je sistem prevashodno odlučio i provodi takve mjere koje su mizoginične, seksistične i diskrimatorne. Žene žele, ali im se ne pruža prilika. Sve više se povećava broj žena koje rade u autoindustriji, koje idu u srednju metalsku školu, što su neka od zanimanja koja su prethodno najviše dječaci i momci zauzimali – rekla je Zelenika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu