U svijetu opsjednutom tehnologijom, elektronski otpad se gomila brže nego ikada. Stari pametni telefoni, zastarjeli laptopovi i zaboravljeni gedžeti najčešće skupljaju prašinu u fiokama ili, još gore, završavaju na deponijama. Ali šta ako se u tim odbačenim uređajima krije pravo malo bogatstvo?
Tačno tako. U njihovim komponentama i konektorima nalaze se sićušne količine dragocjenih metala – uključujući zlato. A sada, zahvaljujući jednom genijalnom novom metodu, do tog zlata bi moglo biti lakše doći nego ikada ranije.
Kako izvući zlato iz elektronskog otpada?
Zlato je ključna komponenta mnogih elektronskih uređaja zbog svoje izuzetne provodljivosti i otpornosti na koroziju. Međutim, njegovo izdvajanje iz e-otpada oduvijek je bio složen, skup i ekološki problematičan proces. Tradicionalne metode koriste toksične hemikalije i troše ogromne količine energije, što zlato čini teškim za reciklažu – sve do sada.
Naučnici sa ETH Cirih osmislili su iznenađujuće jednostavno i održivo rješenje: sir. Tačnije, protein surutke, nusproizvod u proizvodnji sira. Njihov inovativni metod pretvara ovaj protein u sunđerasti materijal koji djeluje kao filter, selektivno apsorbujući jone zlata iz rastvora u kojem su rastvoreni elektronski dijelovi.
Nakon što sunđer upije zlato, on se zagrijava, ostavljajući za sobom sjajan zlatni grumen. U jednom eksperimentu, istraživači su uspjeli da izvuku 450 miligrama 22-karatnog zlata iz samo 20 starih matičnih ploča računara – proces koji je jednako efikasan koliko i inovativan.
„Zelena“ revolucija u reciklaži zlata
Ono što ovaj metod čini revolucionarnim jeste njegov ekonomski i ekološki potencijal. Istraživači procjenjuju da se na svaki uloženi evro u proces može vratiti čak 50 evra vrijednosti u zlatu. Još bolje, korišćenjem nusproizvoda prehrambene industrije istovremeno se riješavaju dva problema: elektronski otpad i otpad iz proizvodnje sira.
Ovo nije samo pobjeda za naučnike – već i za planetu. Održiva i isplativa reciklaža zlata mogla bi da napravi revoluciju u upravljanju e-otpadom, pretvarajući naše stare uređaje u prave rudnike zlata, piše ŽenaBlic.
Zato, prije nego što bacite stari telefon ili laptop – razmislite još jednom. Možda u njegovim komponentama leži skriveno malo bogatstvo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu