Politika

Slobodan Cvijanović: Nema prenosa nadležnosti kod Prijedloga zakona o organizaciji tržišta vina u BiH

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH odlučno odbacuje netačne tvrdnje i spekulacije opozicionih stranaka iz Republike Srpske o tome da Prijedlog zakona o organizaciji tržišta vina u BiH predstavlja prenos nadležnosti, izjavio je Slobodan Cvijanović, pomoćnik ministra.

Slobodan Cvijanović
FOTO: RTRS VIJESTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

Dodaje da kao primarni razlog za usvajanje ovog zakona ističu potrebu da se omogući nastavak spoljnotrgovinskog prometa, odnosno izvoza domaćih vina na tržište EU i nakon novembra 2024. godine, kada ističe rok koji je Evropska komisija dala BiH za usklađivanje zakonodavstva u oblasti vinarstva i vinogradarstva sa EU standardima.

– S tim u vezi, prvenstveno želimo istaći da je pravni osnov za donošenje Zakona o organizaciji tržišta vina u BiH član III 1 b) i IV 4 a) Ustava BiH, kojim je propisano da je spoljnotrgovinska politika u nadležnosti institucija na nivou BiH. Nažalost, možemo konstatovati da je zabrinjavajuća tendenciozna namjera opozicionih stranaka da dovedu u zabludu javnost pričama o prenosu nadležnosti, pozivajući se na član III (5) Ustava BiH koji uopšte nije niti predmet zakona o organizaciji tržišta vina, niti se nalazi u pravnom osnovu za njegovo donošenje navodi Cvijanović .

Navodi kako je planirano da, nakon usvajanja zakona o organizaciji tržišta vina, Republika Srpska i Federacija BiH prilagode svoje zakone i podzakonske akte ovom zakonu i direktivama EU, “što je i objektivna potreba sektora vinarstva, kao i obaveza na putu EU integracija”.

– Takođe želimo da podsjetimo da je zakon o organizaciji tržišta vina u BiH rezultat trogodišnjeg rada Radne grupe, u koju su uključeni predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i nadležnih ministarstava i institucija iz Republike Srpske i Federacije BiH, te vinari i vinogradari iz Republike Srpske i Federacije BiH, kao i članovi akademske zajednice. Posebno naglašavamo da nijedan član zakona o organizaciji tržišta vina u BiH nije urađen bez saglasnosti svih članova radne grupe. Na taj način dogovoren je i sam naziv zakona o organizaciji tržišta vina u BiH, čime je uvažen zahtjev predstavnika Republike Srpske, kako bi se ispoštovali zaključci Narodne skupštine Republike Srpske o tome da predloženi zakon treba da se bazira na tržište – objašnjava Cvijanović.

Pročitajte još

Dakle, kompletan proces i rad na pripremi ovog zakona, precizira on, vođen je transparentno i uz punu koordinaciju i saglasnost svih nadležnih tijela Republike Srpske i Federacije BiH, kao i entitetskih udruženja vinara, a uvaženi su i stavovi akademske zajednice, kao i evropski trendovi u ovoj oblasti.

– Zakonom o organizaciji tržišta vina u BiH jasno je definisano da su nadležni organi za provođenje ovog zakona i podzakonskih akata ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH, Odjeljenje za poljoprivredu Distrikta Brčko i jedinice lokalne samouprave. Za inspekcijski nadzor nad provođenjem ovog zakona nadležna su inspekcijska tijela Republike Srpske i Federacije BiH. Kao važan segment ovog zakona ističemo uspostavljanje baze podataka, odnosno vinogradarsko-vinskih registara, i to na nivou ministarstava poljoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH. Dakle, neće postojati jedinstveni registar na nivou institucija BiH, nego će nadležna entitetska ministarstva svoje podatke dostavljati Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH radi daljeg izvještavanja prema Evropskoj komisiji – kaže pomoćnik ministra u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Zakonom o organizaciji tržišta vina definisano je da podzakonske akte usvaja Savjet ministara BiH na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, uz mišljenja nadležnih entitetskih institucija.

– Suprotno paušalnim i netačnim tvrdnjama opozicionih stranaka iz Republike Srpske, zakonom o organizaciji tržišta vina u BiH očuvali smo autonomnost i poljoprivredni suverenitet Republike Srpske i Federacije BiH, s posebnim naglaskom na proizvodnju grožđa i vina, vođenje registara, označavanje, prezentaciju i reklamiranje, kao i administrativne i inspekcijske kontrole. U konačnici naglašavamo da zakon o organizaciji tržišta vina u BiH ima punu podršku vinara i vinogradara iz Republike Srpske i Federacije BiH, te da bi bilo potpuno neodgovorno protiviti se ovom zakonskom rješenju i onemogućiti plasman domaćih vina na evropsko tržište nakon 2024. godine – zaključio je pomoćnik ministra Slobodan Cvijanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu