Za 213 radnika u privatnom sektoru refundirani su porezi i doprinosi za šta je izdvojeno oko 350.000 KM. Najbolji rezultati bilježe se u projektima samozapoljšavanja. U 2018. godini, u odnosu na prethodnu, za devet odsto je manje nezaposlenih.
Projekti za zapošljavanje i samozapošljavanje, čiji je cilj smanjenje broja nezaposlenih, u Bijeljini su dali odlične rezultate. Posao je obezbijeđen zahvaljujući potrebama tržišta rada, ali i projektima Zavoda za zapošljavanje.
Sanja Čabrić (34) je prije godinu dana proglašena tehnološkim viškom u jednom bijeljinskom tržnom centru. Aplicirala je za sredstva za samozapošljavanje i tim sredstvima pokrenula vlastiti posao.
Dobila sam 5.000 KM i uložila ih u uređenje poslovnog prostora i nabavku robe. Uslov je da se radi godinu dana i redovno izmiruju obaveze. Uspijevam u tome. Čak sam zaposlila i jednu radnicu. Nije lako, ali ja sam zadovoljna – kaže vlasnica butika.
Ovu mogućnost iskoristio je i Mirko Regodić. Otvorio je prije osam godina servis za popravku kompjutera.

– Na početku svakog posla pomoć je dragocjena. Zahvalan sam Vladi RS na podršci, jer bih bez ovih inicijalnih sredstava teško uspio. A mladim generacijama, svima koji su završili zanate i škole poručujem da imaju vjere u sebe. Iako ovakvi poduhvati zahtijevaju mnogo truda, odricanja, na kraju se isplati. Svoj ste gazda – kaže ovaj demobilisani borac.
Posredstvom Biroa u Bijeljini je evidentirano oko 11.000 nezaposlenih osoba koje aktivno traže posao. Potencira se preduzetnička djelatnost.
– Prošle godine, uz sredstva za podsticaj koja su iznosila 5.000 KM, odnosno 8.000 KM za djecu poginulih boraca, korisnici mogu da pokrenu svoj biznis. Prošle godine smo imali i javni poziv za zapošljavanje mladih do 35 godina, a maksimalni iznosi su 20.000, 30.000 i 50.000 KM. U RS je bilo više od 300 zahtjeva, a iz Bijeljine 12. Ovi zahtjevi se razmatraju pa očekujemo da će dio korisnika ispuniti uslove – kaže viši stručni saradnik za Programe zapošljavanja u bijeljinskom Birou Željko Kusturić.
On podsjeća da su prošle godine ciljna grupa bile žene iz ruralnih područja, žrtve nasilja. Ovaj projekat realizovan je na inicijativu nevladinih organizacija.
– U okviru ovog projekta zaposlili smo 17 žena kod poslodavaca za šta je izdvojeno 5.000 KM po korisnici. Četiri žene su pokrenule preduzetničku djelatnost, a za to su imale pojedinačne podsticaje u iznosu od 4.000 KM – pojašnjava Kusturić.
Pripravnici
Zavod za zapošljavanje RS provodi i programe zapošljavanja pripravnika s visokom stručnom spremom, zapošljavanje starijih od 50 godina, djece poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i demobilisanih boraca i Roma.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu