U presudi koju je ova ustanova nedavno donijela, a koja je u posjedu Srpskainfo, navedeno je da je neosnovana tužba Sladojevićeve kojom je ona tražila poništenje rješenja Skupštine grada iz 2018. godine, a kojim je razriješena sa funkcije direktora ovog Centra.
Pored toga, Okružni sud je odbio njen zahtjev za naknadu nastalih sudskih troškova.
U obrazloženju presude je navedeno da je Skupština grada Banjaluka na zasjedanju u februaru 2018. smjenila Sladojevićevu zbog brojnih propusta u radu.
Razloge zbog kojih je ona smijenjena sud je ocijenio pravilnim i na zakonu zasnovanim – navedeno je u obrazloženju presude.
Smjeni Sladojevićeve su prethodile brojne afere. Sindikalna organizacija Centar za socijalni rad uputila je pismo predsjedniku Skupštine grada o aktuelnom stanju u ovoj ustanovi. Zatim je Adrijana P. podnijela zahtjev za pokretanje postupka za smjenu Sladojevićeve zbog zloupotrebe službenog položaja, vršenja pritiska radi izmjene mišljenja u postupku povjeravanja maloljetnog djeteta i opstrukcije sudskog postupka. Tu je i slučaj „Kanada“, koji se odnosi na propuste u radu kada je riječ o slučaju usvojenja maloljetnih Severina i Svjetlane B.

U presudi je objašnjeno da je Statutom Centra propisano, a zakonom podržano, da direktor rukovodi, predstavlja i zastupa ustanovu i odgovoran je za zakonitost rada ustanove, bez ograničenja.
Navedeno je da Statut Grada Banjaluka propisuje da Grad u oblasti socijalne zaštite osniva Centar za socijalni rad, te da obezbjeđuje kadrovske, finansijske i tehničke uslove za rad, dok Skupština grada imenuje i razrješava direktora.
– Posebni izvještaj Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku o stanju u Centru za socijalni rad, a koji govori o obavljenom stručnom nadzoru nad radom ove ustanove, ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, odnosno Komisije za stručni nadzor iz 2017, govore o brojnim nepravilnostima koje su uočene, pa je stoga naloženo njihovo uklanjanje, koje nije uslijedilo. Takođe, nema sumnje da je tužiteljica bila obaviještena o radnjama resornog ministarstva, kao što je bila obaviještena u vezi sa uočenim nepravilnostima u postupcima regulisanja ličnih odnosa o neprovođenju postupaka i nepribavljanju mišljenja stručnih radnika, te timova koji su u tu svrhu oformljeni. Takođe o činjenici da se ne održavaju usmene rasprave i ne donosi upravni akt o načinu regulisanja ličnih odnosa roditelja i djece, te kontinuirano nepostupanje po nalogu drugostepenog organa i preporukama zaštitinika ljudskih prava, Ombudsmana BiH – precizirano je u obrazloženju presude.

Navedeno je da zapisnici resornog ministarstva svjedoče o postupku nepotpunog usvajanja djece bez roditeljskog staranja, koji se, prema nalazu te komisije, odvijao suprotno odredbama Porodičnog zakona.
– Nemaju osnova prigovori iz tužbe da sve navedene i druge nepravilnosti koje proizilaze iz zapisnika, u koje je tužiteljica imala uvid, jesu zapravo nedostaci u radu ustanove, jer i sve da se radi, kako to tužiteljica navodi, “samo o nedostacima u radu ustanove“ to svakako znači da se radi o nedostacima u radu lica koje ustanovom rukovodi i organizuje rad, te obavlja kontrolu rada drugih zaposlenika – rečeno je u presudi.
Dodato je da nepostupanje u skladu sa zakonom ustanove koja se bavi kompleksnom i osjetljivom djelatnošću govori da su ispunjeni uslovi za razrješenje lica koje takvom ustanovom rukovodi, i to zbog interesa korisnika usluga, pa i njenih radnika.
– Kod nesporne nadležnosti Skupštine jedinice lokalne samouprave da razrješava i imenuje direktora ustanove čiji je osnivač, bez značaja su, na sreću obustavljene istrage Okružnog tužilaštva u Banjaluci, jer je pravo i dužnost osnivača da kod evidentiranih i jasnih nepravilnosti u radu preduzima zakonom propisane mere – navedeno je u ovom dokumentu.
Sladojevićeva bez komentara
Vera Sladojević nije bila raspložena da komentariše presudu.
– Uz sve dužno poštovanje, nakon svega što je bilo ne želim da dajem bilo kakve izjave za Srpskainfo – rekla je u kratkom telefonskom razgovoru Sladojevićeva.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu