Politika

"Šokantno i mimo procedura" Cikotić nezakonito zaustavio odlazak policijskih službenika u mirovnu misiju u Južni Sudan

 Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Selmo Cikotić samoinicijativno je i bez neophodne odluke Predsjedništva BiH zaustavio upućivanje policijskih službenika iz BiH u mirovnu misiju u Južni Sudan.

"Šokantno i mimo procedura" Cikotić nezakonito zaustavio odlazak policijskih službenika u mirovnu misiju u Južni Sudan
FOTO: SRNA
Selmo Cikotić

Prema tvrdnjama izvora iz Ministarstva bezbjednosti, ovaj list prenosi da je Cikotić već obavijestio UN da BiH neće izvršiti rotaciju svojih policijskih službenika u Misiji UN u Južnom Sudanu,.

– Naš izvor kaže da je to šokantno i mimo propisanih procedura zato što ministar bezbjednosti ne može samoinicijativno i bez stava Predsjedništva BiH donijeti takvu odluku – navodi Glas Srpske.

List prenosi i da je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač tražio od Cikotića objašnjenje u vezi sa ovim pitanjem zato što su od šestorice policajaca koji je trebalo da idu u Južni Sudan njih petorica iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske.

Pročitajte još

– Cikotić je poslao šokantan odgovor u kojem je naveo da je Ministarstvo bezbjednosti tokom priprema za upućivanje posljednje rotacija policijskih službenika dobilo informaciju da je u Južnom Sudanu došlo do pogoršanja bezbjednosne i političke situacije i da to ugrožava bezbjednost policijskih službenika iz BiH – objašnjava izvor.

On dodaje da je Savjet ministara na Cikotićevu inicijativu predložio Predsjedništvu BiH da privremeno suspenduje učešće policajaca iz BiH u Južnom Sudanu.

– Iako Predsjedništvo nije donijelo nikakvu odluku, Cikotić je potpuno obrnuo teze i, pozivajući se na taj prijedlog Savjeta ministara upućen Predsjedništvu BiH, naveo da Ministarstvo bezbjednosti ne može samostalno da donese odluku o slanju policijskih službenika u Južni Sudan. To je čisti bezobrazluk, jer je on upravo samostalno donio odluku da zaustavi slanje policajaca iz BiH u mirovnu misiju u Južni Sudan, zato što takvu odluku može da donese isključivo Predsjedništvo BiH – objašnjava sagovornik.

Osim toga, ističe on, Cikotić nije od šefa kontingenta BiH u Južnom Sudanu zatražio stav i preporuku za postupanje.

Član Zajedničke parlamentarne Komisije za odbranu i bezbjednost Dušanka Majkić kaže da je zatečena novim bošnjačkim nasrtajem na institucije BiH.

– Uz 15 policijskih službenika iz BiH koji se već nalaze u Južnom Sudanu, tamo je trebalo da ode još šest policajaca iz BiH, ali je to nezakonito zaustavio Selmo Cikotić uz pomoć direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije Osmana Mehmedagića – kaže Majkićeva, koja je i delegat SNSD-a u Domu naroda BiH.

Ona ističe da činjenica da od te šestorice policajaca njih pet dolazi iz MUP-a Republike Srpske predstavlja mogući motiv za takvo ponašanje Cikotića i Mehmedagića, ali kaže da ima još jedno značajno pitanje koje upućuje na to da se iza svega ne krije nikakvo pogoršanje bezbjednosne situacije.

– Ko je izvršio bezbjednosnu provjeru i ocijenio da je pogoršana situacija u Južnom Sudanu, ako niko nije tražio mišljenje od šefa mirovnog kontingenta BiH koji je, takođe, pripadnik MUP-a Republike Srpske. Ovo upućuje na to da je ocjena o pogoršanju bezbjednosne situacije u Južnom Sudanu donesena u vrhu SDA, a ne na osnovu validnih procjena – kaže Majkićeva.

Prema tvrdnjama izvora Glasa Srpske, informacije o pogoršanju bezbjednosne i političke situacije u Južnom Sudanu Ministarstvu bezbjednosti dostavio je direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osman Mehmedagić, agencije koja istovremeno nema informacije o nestanku oružja iz kasarni u BiH i sličnim stvarima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu