Po podacima koje smo dobili iz Poreske uprave RS, u maju je po osnovu poreza na dohodak uplaćeno oko 300.000 KM manje nego u istom mjesecu lani, dok su doprinosi manji za oko tri miliona maraka.
Ovi podaci samo potvrđuju da nije bilo masovnih otpuštanja radnika. Bilo je sporadičnih slučajeva otkaza, uglavnom u uslužnim djelatnostima. Dakle, Vlada RS je plaćala obaveze za radnike zbog čega su prihodi približni prošlogodišnjim – kaže za Srpskainfo Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
Uslužne djelatnosti u Srpskoj, po njegovim riječima, sporo izlaze iz krize. Promet u ugostiteljstvu je na 50-60 odsto, a velike gubitke trpe u javnom prevozu.
Prepostavlja da će, ako se situacija zadrži, neki poslodavci skratiti radno vrijeme, dok će neki otpuštati radnike, u zavisnosti od djelatnosti. Kako kaže Trivić, hoteli rade sa 10 odsto kapaciteta, jer nisu počela putovanja.
– Po našim trenutnim informacijama, neke firme će značajno da smanje obim poslovanja, prije svega u metalskoj industriji, koja je vezana za auto-industriju. Obućari bi od oktobra mogli da ne rade dva mjeseca. Dakle, sve su to pretpostavke i nagađanja – navodi Trivić.
Navodi da će se u tom slučaju situacija iz privrede odraziti i na javne prihode, odnosno punjenje budžeta.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS je stava da svijet mora da se otvori bez obzira na virus i ne vjeruje da će neko uvoditi restriktivne ekonomske mjere.
Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine i turizma RS, za Srpskainfo ocjenjuje da ugostiteljstvo i turizam Srpske zavisi od otvaranja granica u potpunosti.

– Otvaranje granica sa zemljama Evropske unije je najavljeno od 1. jula. Ali, 15 dana u biznisu je puno – ističe Savanović.
On smatra da se lagani oporavak, dakle ne rast prihoda, može očekivati samo nakon potpunog otvaranja granica i nastavka s „normalnim“ životom.
Po podacima Zavoda za zapošljavanje RS, u aprilu je došlo do povećanja broja nezaposlenih za oko 2.100 u odnosu na mart.
Direktor Poreske uprave RS Goran Maričić za Srpskainfo kaže da je u maju na račun javnih prihoda prikupljeno ukupno 182,3 miliona KM, što je za 16,1 miliona КM ili osam odsto manje u odnosu na isti mjesec prethodne godine.
– Ovi podaci pokazuju da je i u maju smanjena naplata javnih prihoda u RS uzrokovana isključivo sveopštom situacijom u vezi s korona virusom, ali i zbog odgađanja plaćanja poreskih obaveza poreza na dobit i poreza na dohodak koji su trebali biti plaćeni do 31. marta, ali su odgođeni za 30. juni – objašnjava Maričić.
Mjere
Unija udruženja poslodavaca RS je provela anketu među privrednim preduzećima o uticaju pandemije korona virusa na njihovo poslovanje, a na osnovu rezultata predložila je mjere Vladi RS.
– U uslovima potencijalnog rasta neformalne ekonomije, nužno je nastaviti sa značajnijim poreskim rasterećenjima kroz smanjenje zbirne stope doprinosa i smanjenjem parafiskalnih opterećenja, kao i pojačan insopekcijski nadzor po pitanju svih oblika neformalnog rada – jedna je od predloženih mjera.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu