Svijet

ŠPIJUNSKI SKANDAL Trude se da ubijede saveznike u ozbiljnost istrage "najvećeg curenja podataka" u istoriji

Špijunski skandal počeo je da drma Kanadu, nakon što je Kameron Ortis, generalni direktor obavještajne jedinice Kraljevske kanadske policije, optužen da je pokušavao da proda tajne podatke stranom agentu ili terorističkoj grupi.

ŠPIJUNSKI SKANDAL Trude se da ubijede saveznike u ozbiljnost istrage "najvećeg curenja podataka" u istoriji
FOTO: PROFIMEDIA

Ortis je imao pristup povjerljivim informacijama obavještajne savezničke grupe “Petoro očiju” (Five Eyes), u kojoj se osim Kanade nalaze i Australija, Novi Zeland, Velika Britanija i Sjedinjene Države. Kanadske vlasti su otkrile navodnu Ortisovu korupciju dok su istraživale Vinsenta Ramosa, šefa telefonske kompanije “Fantom sikjur” sa sjedištem u Vankuveru, koju su koristile organizacije za trgovinu drogom.

Ramos je bio značajna figura u australijskom kriminalnom podzemlju. FBI je procijenio da je od 20.000 uređaja “Fantom sikjura” u svijetu, 10.000 bilo u rukama australijskih kriminalaca. U maju je Ramos osuđen na devet godina zatvora na sudu u San Dijegu “zbog upravljanja kriminalnim preduzećem koje je podržavalo transnacionalni uvoz i distribuciju narkotika putem prodaje šifrovanih komunikacionih naprava i usluga”, prenio je Gardijan.

Nakon hapšenja Ortisa kanadski premijer Džastin Trudo požurio je da ubijedi saveznike da njegova država ovo “najveće curenje tajnih podataka u kanadskoj istoriji” tretira veoma ozbiljno.

-U stalnoj smo komunikaciji sa našim saveznicima po pitanju bezbjednosti rekao je on.

Kako je istakla zvaničnica kanadske policije Brenda Laki, Ortis je imao pristup povjerljivim informacijama zahvaljujući svom položaju u policiji.

-Takođe je imao pristup podacima naših saveznika. Ovaj pristup je bio u skladu sa pozicijom koju je imao – dodala je ona.

Optužbe se odnose na incidente koji su se dogodili između 2015-2019. Ortis je optužen za otkrivanje povjerljivih operativnih informacija u 2015, a prijete mu i optužbe za davanje tajnih informacija terorističkoj grupi ili stranom entitetu, iako nije poznato da li je bio u kontaktu sa državom ili pojedincem.

Ramosove telefone “Fantom sikjur” – promovisani kao “nemogući za hakovanje” – koristili su kriminalne organizacije širom svijeta. Na suđenju u San Dijegu je rečeno da američke, australijske i kanadske vlasti nisu mogle da pronađu nijednu njegovu mušteriju a da nije kriminalac.

Ramos je prodavao svoje uređaje Ovenu Hensonu, šefu mafije koji je stvorio narko mrežu ODOG, koja je prebacivala ogromne količine kokaina u Australiju. Henson je osuđen 2017. na 21 godinu zatvora.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu