Banjaluka

Spomenik na Banj brdu na (ne)ponos svima: Vrijedno i istorijsko zdanje propada nam pred očima

Vjerovatno nema osobe koja živi u Banjaluci, a da nije kročila na Banj brdo.

Spomenik na Banj brdu na (ne)ponos svima: Vrijedno i istorijsko zdanje propada nam pred očima
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prepoznatljivi spomenik, često prikazivan u promotivnim spotovima o gradu, na razglednicama i suvenirama, danas je sve, samo ne ponos.

Dok vreba opasnost da sa spomenika padne dio teškog kamena, dok je zabranjeno da mu se priđe i pogleda, još ne se zna da li će i ko će popraviti ovo vrijedno istorijsko zdanje.

Krajem decembra prošle godine, zbog oštećenja spomenika palim Krajišnicima na Banj brdu, gradske nadležne službe su ga ogradile i zabranile prilaz. I to iz bezbjednosnih razloga.

Iz Grada poručuju da su u proteklom periodu inicirali i uputili nekoliko apela, te nekoliko dopisa i prema Republičkom zavodu za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa, prema nadležnim ministarstvima, a sve kako bi se krenulo u rješavanje ozbiljnog problema kada je u pitanju ovaj spomenik.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Na žalost, nismo dobili odgovore na sve naše apele. Ono što je pozitivno za nas je da se oglasio i Republički zavod za zaštitu kulturno – istorjskog i prirodnog nasljeđa i mi očekujemo da već u ponedjeljak bude održan jedna bitan sastanak sa njihovim predstavnicima, ali sa ostalim akterima kojih se ova tema tiče, kao i sa predstavnicima građanske inicijative „Rekreativna zona Banjaluka“, te naše stručne javnosti , a sve kako bi vidjeli koji su to koraci koji moramo da preduzmemo – rekla je za Srpskainfo savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo.

Ističe da Grad Banjaluka nema velike nadležnosti kada je u pitanju upravljanje ovim spomenikom, ali da su spremni da pomognu i podrže sve ostale institucije kako bi se riješio problem, jer spomenik u trenutnom stanju ugrožava i živote ljudi koji borave na Banj brdu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

I Jasna Milešević, direktor Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa kaže da se Grad obraćao svim institucijama koje bi trebalo da budu uključene u proces obnove.

– Grad se poziva na odluku Komisije o očuvanju nacionalnih spomenika u kojoj je navedeno da je za zaštitu i obnovu  spomenika vlada dužna da obezbijedi  sredstva za održavanje spomenika. Međutim, Grad je u ovom slučaju upravljač spomenika – ističe ona za Srpskainfo, ali dodaje da bi novac  za obnovu spomenika trebalo da bude izdvojen i na gradskom i republičkom nivou.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Podsjeća da je Zavod uradio projektu dokumentaciju 2004./2005. godine za obnovu spomenika na Banj brdu i da se taj dokument nalazi u gradskoj upravi. Doduše, prošlo je puno godina i trebalo bi da se uradi revizija projekta.

– Te godine kada je urađen projekat, stopiran je zbog nedostatka sredstava. Tada je obuhvatao obnovu spomenika i stepeništa  i mislim da je vrijednost radova bila oko 400.000 maraka. Jer to je brački kamen koji nije uopšte jeftin – ističe Milešević.  Prema njenim riječima, grad je uradio svoje, stavio traku oko spomenika i upozorenje.

Pročitajte još

– Razumijem da je ta cifra poprilična i da bi trebalo da se uključi i republički i gradski nivo. Jer je neophodno da se ovaj problem riješi. Sada je to dovedeno  u stanje kada je sramota i prema boračkoj polulaciji, građanima, turistima – poručuje ona.

Iz Grada ističu da su prvi korak koji su mogli da preduzmu i koji je bio u njihovoj nadležnosti bio da obezbijede zonu.

– Pozivam naše građane da ne prilaze samom spomeniku zbog ploča koje prijete da se obruše – upozorila je Šukalo.

Ističe da je Turistička organizacija grada ima određene kontakte sa ljudima, tačnije sa učenicima Antuna Agustinčića koji je autor spomenika na Banj brdu.

– Želja nam je da stupimo u kontakt sa njima, te da pokušamo prikupiti sve ono što je potrebno kako bi se spomenik mogao rekonstruisati u duhu kakav je bio – poručila je Šukalo.

Oštećeni zidovi, reljefi i fasada

U spomeniku palim Krajišnicima NOB uočljiva su oštećenja kamenih obloga zidova i samih reljefa. Crteži na zidovima u unutrašnjosti spomenika su u izuzetno lošem stanju, u opasnosti od potpunog nestanka. Oštećenja su nastala usljed neodržavanja i intenzivnog uticaja vlage, koja je vidljiva i na fasadi objekta spomenika. Dilema je da li bi se brački kamen trebao koristit za obnovu kada do nje dođe. Stručnjaci iz te oblasti su ranije govorili da bračkom kamenu očigledno ne odgovara podneblje i atmosfera u Banjaluci, te istakli da bi se moglo desiti da desetak godina nakon obnove spomenik bude u lošem stanju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu