Društvo

SRBI IZ ČIKAGA OBNAVLJAJU CRKVU Hrvatske vlasti izdale dozvolu za gradnju hrama u Petrinji

U ratu razoreni hram Svetog Spiridona Čudotvorca u Petrinji biće obnovljen.

SRBI IZ ČIKAGA OBNAVLJAJU CRKVU Hrvatske vlasti izdale dozvolu za gradnju hrama u Petrinji
FOTO PRIVATNA ARHIVA

Hrvatske vlasti u ovom gradu na Baniji izdale su dozvolu za gradnju na lokaciji prethodno uništenog hrama 1991. godine, saopštila je Gornjokarlovačka eparhija.

Saša Umićević, paroh iz Petrinje navodi da ovoj parohiji pripada 55 gradskih i seoskih naseljenih mjesta, a bogosluženja se obavljaju u improvizovanoj kapeli u parohijskom domu.

Mnogi Banijci protjerani iz svojih mjesta koji su utočište pronašli u Čikagu odlučni su da pomognu izgradnju hrama u Petrinji. Akciju je organizovalo Udruženje krajiških Srba „Prelo“ iz Čikaga, a ona će trajati u cijeloj Americi do kraja decembra.

Do sada je u Čikagu prikupljeno 15.000 dolara, rekao je za Srpskainfo Svetozar Dančuo koji živi u Čikagu, a porijeklom je sa Banije.

Foto Privatna arhiva
Foto Privatna arhiva

Serafim Baltić, iguman Manastira Nova Gračanica pored Čikaga, takođe, Banijac istakao je na donatorskoj večeri da velika udaljenost nije prepreka za podršku obnovi još jedne srpske svetinje u Hrvatskoj.

Daleko ste od svojih hramova koje su gradili vaši preci. Radujem se što ne zaboravljate svoje porijeklo i što se sjećate svojih svetinja koje ste izgubili – poručio je Savo Bosanac, sveštenik hrama Svetog Jovana Krstitelja u Čikagu.

Ljubinko Špegar, predsjednik Udruženja krajiških Srba „Prelo” iz Čikaga pozvao je sunarodnike da novčanim prilozima pomognu gradnju crkve u Petrinji.

Foto Privatna arhiva
Foto Privatna arhiva

Srpski hram Svetog Spridona čudotvorca u u ovom nekada duhovnom centru regije izgrađen je 1785. godine. Ustaše su ga srušile 1941. godine. Obnovljen je iz 1976. godine ali su hram hrvatske paravojne formacije minirale 1991. godine. Pokušaj obnove krajem rata nije bio uspješan jer su lokalne hrvatske vlasti odlukom gradskog vijeća u Petrinji 1997. godine porušile započeti hram, podsjeća Svetozar Dančuo na surovu istoriju pravoslavnog hrama u Petrinji.

– Nakon 27 godina, milošću Božijom, vjerni narod petrinjskog kraja ponovo će dobiti svoj sveti hram, koji mu oduvijek pripada. Građevinska dozvola za izgradnju hrama predstavlja veliki iskorak, ali i početak puta – naglasio je protojerej Saša Umićević.

Statistika

Područje grada Petrinje imalo je 1991. godine 35.565 stanovnika, od kojih je Srba bilo 15.969 ili 44,9 odsto. Sam grad Petrinja imao je oko 18.000 stanovnika od kojih je Srba bilo 45 odsto. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine grad Petrinja imao je 24.671 stanovnika, a među njima se 2.710 izjasnilo kao pripadnici srpske zajednice što čini 10,98 odsto od ukupnog broja stanovnika.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu