Društvo

Srbija se bliži godišnjici epidemije: Dr Marija Gnjatović o virusu korona i antitijelima

Nekoliko dana dijeli Srbiju od godišnjice epidemije korona virusa (11. mart).

Srbija se bliži godišnjici epidemije: Dr Marija Gnjatović o virusu korona i antitijelima
FOTO: NOVO JUTRO, RTV PINK OFFICIAL / YOUTUBE/SCREENSHOT

U susret važnom datumu pitali smo stručnjaka, dr Mariju Gnjatović sa Instituta za primjenu nuklearne energije (INEP), da rezimira godinu za nama, da nam kaže šta smo naučili o kovidu-19 i koliko je svjetska globalna kriza uticala na njen posao.

– Nedugo nakon pojave prvog sličaja kovid-19 infekcije u Srbiji, uvedeno je vanredno stanje na čitavoj teritoriji zemlje. Zabrana rada odnosila se i na naučne institute. Takva odluka probudila je revolt u meni, jer nauka postoji da bi pomogla društvu. Tim istraživača iz INEP brzo se okupio oko ideje da sve svoje resurse, iskustvo i znanje iz oblasti imunodijagnostike, opremu i ljude, stavi na raspolaganje društvu u borbi protiv kovid-19 epidemije. Ukazali smo na značaj serološke detekcije ove infekcije i na mogućnost da Institut INEP, koji ima više od 60 godina iskustva u razvoju i proizvodnji imunodijagnostičkih testova, razvije i proizvede domaće ELISA testove za detekciju IgM i IgG antitijela specifičnih za virus SARS-CoV-2. Krizni štab i Vlada RS podržali su prijedlog – kaže nam dr Marija Gnjatović.

Pročitajte još

– Dosada je obrađeno više od 40.000 uzoraka. Primjenom ovih testova urađena je Epidemiološka studija za teritoriju Srbije, realizuje se studija koja prati dužinu trajanja antitijela nakon prirodne infekcije, a sada i nakon vakcinacije – dodaje.

Šta znamo o antitijelima na koronu?

Dr Gnajtović predočava nam rezultate studije.

– Sada, godinu dana nakon pojave epidemije u Srbiji, znamo da pacijenti sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom produkuju značajne količine zaštitnih antitijela koja u cirkulaciji ostaju duže od godinu dana. Takođe znamo da je u kategoriji pacijenata koji su virusnu infekciju preležali sa blagim simptomima ili asimptomatski, 40 odsto onih kojima antitijela iz cirkulacije nestaju u period od nekoliko mjeseci nakon preležane bolesti – kaže nam.

Dodaje da nam ELISA testovi omogućavaju i pouzdano praćenje efekata vakcina.

UKC RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Iz preliminarnih rezultata zaključujemo da sve trenutno dostupne vakcine u Srbiji indukuju dobar humoralni imunološki odgovor, koji će obezbijediti dobru zaštitu od težih oblika bolesti nakon postizanja punog efekta vakcine. Ostaje nam da pratimo koliko će imunitet nakon vakcinacije trajati i koliko će stvorena antitijela biti efikasna u borbi protiv lakših oblika bolesti -napominje, piše Blic žena.

Borba sa koronom nije laka, a hvatanje u koštac sa virusom dalo je rezultate, iz ugla nauke.

“Uz apsolutnu posvećenost poslu i borbi protiv kovida-19 u laboratorijskim uslovima, stečena su neprocenjivo važna iskustva i saznanja o ovom neobičnom, sistemskom virusu, koja doprinose razumevanju potencijalnih terapija i efektima vakcinacije”, poručuje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu