Društvo

Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj pred stečajem: Kome je SPC dužna i zašto sud prijeti da će PRIVESTI MITROPOLITA Kirila

Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj, odnosno Eparhija zagrebačko-ljubljanska, praktično se nalazi pred stečajem. Takvu odluku bi za manje od mesec dana, kako je najavljeno, mogao da donese Trgovački sud u Zagrebu.

Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj pred stečajem: Kome je SPC dužna i zašto sud prijeti da će PRIVESTI MITROPOLITA Kirila
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Da nije ovog zvaničnog saopštenja, malo ko bi povjerovao u to, imajući u vidu da je SPC jedno od najuspješnijih srpskih “preduzeća”, da Eparhija u Zagrebu dobija novac iz budžeta Hrvatske i iz budžeta Srbije, piše nova.rs i podsjeća da Crkva ne plaća porez.

Gotovo svi hrvatski mediji objavili su informaciju da je Trgovački sud u Zagrebu zakazao za 19. decembar ročište na kom će se odlučivati o prijedlogu otvaranja stečaja nad Eparhijom zagrebačko-ljubljanskom.

Sud je naredio i mitropolitu Kirilu Bojoviću da dostavi popis cjelokupne imovine i svih obaveza Eparhije, a ukoliko ovlašćeni zastupnik Eparhije iz bilo kog razloga to ne uradi u roku od osam dana, biće saslušan pred Sudom.

episkop zagrebacko - ljubljanski kirilo
FOTO: OSTROG TV STUDIO/SCREENSHOT/YOUTUBE

Pupovac: Ne vjerujem u priču o stečaju

-U slučaju neodazivanja na saslušanje sud može osobi ovlašćenoj za zastupanje dužnika odrediti dovođenje, a može je i kazniti novčanom kaznom u iznosu do 1.330 evra – navedeno je u rješenju koje potpisuje sudija Jadranka Mađeruh.

Kao razlog za pokretanje postupka navodi se da se iz dostavljene dokumentacije zaključuje da Eparhija posjeduje nekretnine na teritoriji opštine Pula.

Zanimljivo je da dodatnih zvaničnih informacija niti objašnjenja nema. Zašto se Eparhija zagrebačko-ljubljanska nalazi pred stečajem, koliko duguje, kome i za šta konkretno, pitanja su na koja novinari nisu dobili odgovore.

Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog nacionalnog vijeća, kaže da je i sam bio iznenađen kada je pročitao vest o mogućem stečaju.

FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA

-Iskreno, ne znam kako je to moguće, kada država brine o tome da svaka verska organizacija, pa i SPC, bude finansijski stabilna. Što se mene tiče, mislim da o stečaju nema ni riječi i da do toga neće doći – kaže Pupovac.

Kada je u pitanju finansiranje vjerskih organizacija u Hrvatskoj, situacija je praktično ista kao u Srbiji. To znači da sve crkve i verske zajednice dobijaju novac iz državnog budžeta.

Pročitajte još

Iako ne postoji zvaničan i precizan podatak, nesumnjivo je da država Srbija pomaže Srpskoj pravoslavnoj crkvi u ogromnim, višemilionskim iznosima, što redovnim davanjima, što vanredno, kroz izdvajanje novca iz tekuće budžetske rezerve.

Primjera radi, samo 2021. godine su tri eparhije – Šumadijska, Niška i Bihaćko – Petrovačka dobile ukupno oko 290 miliona dinara ili oko 2,46 miliona evra iz budžetske rezerve.

Vlada Srbije je, inače, uplaćivala sredstva SPC uz različita opravdanja: radi pomoći za izgradnju ili obnovu manastira, za uređenje platoa…, a jedno od objašnjenja bilo je i „zbog teške situacije”, u šta je malo ko poverovao.

Milioni evra za hram

Kako je država bila velikodušna prema Crkvi pokazuje i izjava Aleksandra Vučića, koji je 2020. izjavio da je za tri i po godine samo za izgradnju Hrama svetog Save izdvojeno čak 43 miliona evra.

Koliko se tačno kao redovna donacija uplaćuje Crkvi nije poznato, a prema istraživanju Insajdera, država je od 2002. do početka 2017. izdvojila oko 90 miliona evra za potrebe svih crkava i vjerskih zajednica, od čega je ubjedljivo najviše dobila Srpska pravoslavna crkva.

FOTO: MILAN ILIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN ILIĆ/RAS SRBIJA

Iako dobije milione iz budžeta, ali i zahvaljujući vanrednim davanjima, Crkva ne plaća porez za crkvene djelatnosti koje obavlja, a može se samo nagađati koliko zarađuje po tom osnovu, jer se sveštenicima novac daje na ruke.

Crkva je ušla i u druge vrste biznisa, pa gradi nekretnine. Tako je u novobeogradskom Bloku 32 nikao luksuzni stambeno-poslovni kompleks, a  jedan od investitora bila je upravo SPC.

Mediji su prije nekoliko godina pisali da je srpska crkva, iako zvanično nije firma, jedno od najuspješnijih preduzeća i da se u Srbiji po prihodima nalazi na trećem mjestu, odmah iza NIS-a i EPS-a.

Blic“ je ranije objavio da SPC u svojih 40 eparhija godišnje navodno sakupi 140 miliona evra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu