Politika

SRPSKAINFO ANALIZIRA Šta nam start predizborne kampanje govori: Prvociranjem suparnika do GLASOVA BIRAČA

Incidentna situacija koja se prije dva dana desila u Čelincu pokazuje da su oba politička bloka u RS nervozna i da bi preostalih dvadesetak dana moglo da iznjedri jednu od prljavijih kampanja, ocjena je pojedinih političkih analitičara.

SRPSKAINFO ANALIZIRA Šta nam start predizborne kampanje govori: Prvociranjem suparnika do GLASOVA BIRAČA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Budući da su oktobarski opšti izbori po mnogo čemu presudni za aktuelnu i vlast i opoziciju u Srpskoj, mišljenja analitičara su da će karta „provokacije“ druge strane biti ona na koju će se najčešće zaigrati.

Ovo je jedna od presudnih kampanja sa stanovišta ili potencijalne pobjede opozicije ili očuvanja pozicije, bar kada je riječ o nivou RS. Ogroman broj aktera koji učestvuje u ovoj kampanji širi mehanizame kako bi pokazao svoje protivnike lošim, a sebe ne samo ispravnim političkim djelatnicima, već uopšte moralnim ljudima. Zato će se, bez obzira na to kom bloku stranaka pripada, na sve moguće načine pokušati da isprovocira druga strana – smatra doktor političkih nauka Vlade Simović.

Osvrćući se na poruke koje se mogu čuti na predizbornim skupovima i u kojima dominira nacionalna tematka u odnosu na ekonomiju, standard ili zapošljavanje građana, Simović kaže da to ne treba da čudi, jer takve teme očigledno žele da čuju sami birači.

– Mi smo generacijama živjeli u ozbiljno organizovanim državama i tačno se osjeti među građanima da im nedostaje snažna i moćna država i stabilan sistem u koji bi imali povjerenje. Sve one političke opcije koje ubijede građane da su neko ko gradi politički sistem i čini ga stabilnijim, mogu da računaju na ne mali broj glasača. Sami građani i birači su duboko u sebi svjesni da biste nešto promenili značajno u ekonomiji, morate imati stabilnu i funkcionalnu državu – ističe Simović.

Pročitajte još

To što se incidentne situacije dešavaju već prvih dana kampanje i po mišljenju novinara Vladimira Šuška, nije ništa neočekivano.

– To je ustvari posljedica toga što smo u kampanji intenzivno četiri godine i sada, kada dođe ta kulminacija pred izbore, onda se dešavaju ovakve stvari, kako bi se pojačao efekat te konstatne predizborne kampanje u kojoj živimo. Imamo niz događaja koji su narušili povjerenje u institucije, što pripisuje loše ocjene vladajućoj strukturi i što ide na ruku opoziciji. S druge strane, opozicija je frustrirana činjenicom da ne mogu da pobjede već nekoliko izbornih ciklusa. Dakle, sa obje strane vlada prilična nervoza i zato dolazi do konfliktnih situacija i do mnogo oštrije kampanje nego što smo možda i navikli i očekivali – ističe Šušak.

Dodaje i da su nacionalne teme formula po kojoj se mobiliše glasačka mašinerija i da zato ne treba da čudi što su one u fokusu predizbornih poruka.

– Međutim, upravo zbog dominacije nacionalnih tema veliki broj građana ne želi da izađe na izbore i ne želi da glasa, što određenim političkim subjektima i odgovara. S druge strane opozicija možda i pokušava da nametne takva pitanja, ali zbog opšte situacije i kontrole medija ne mogu da dođu do izražaja koji oni žele – zaključuje Šušak.

Bez većih incidenata

Stručnjak za politički marketing Aleksandar Zobenica kaže da se iz događaja koji se prije dva dana desio u Čelincu, „jasno vidi da opozicija nema konkretnu politiku niti plan djelovanja što se tiče aktuelne kampanje“.

– Zato se ide na izazivanje incidenata na kome bi mogli da prikupe neke političke poene. Što se tiče ostalih političkih partija, svaka izborna kampanja sama po sebi nosi tenzije i rizike. Ali, mislim da se do kraja ove neće nešto krucijalno desiti i da će to uticati na nečiju bezbjednost. Većih incidenata neće biti – zaključuje Zobenica.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu