Magazin

Srpski vizionari tehnosvijeta (14): Pupinove studije

Mihajlo Pupin se u Berlinu posvetio fizičkoj hemiji i pod rukovodstvom Hermana Helmholca uradio doktorsku disertaciju "Osmotski pritisak i njegov odnos prema slobodnoj energiji".

Mihajlo Pupin (1916. godina)
FOTO: WIKIPEDIA

Disertacija je uspješno odbranjena 1889. godine.

Studiranje u Kembridžu i Berlinu ostavilo je dubok utisak na Pupina, a to je nesumnjivo imalo uticaj na njegov dalji rad. Bilo je to slavno doba nauke XIX vijeka, a Pupin je imao prilike da upozna znamenite ljude i radi u društvu velikana svjetske nauke. U Kembridžu su tada radili takvi naučnici kao što su lord Rejli, Džordž Stouks, Džon Džozef Tomson, a u Berlinu Helmholc i Kirhof.

Za vrijeme Pupinovog boravka u Berlinu, 1887. godine, održana je čuvena sjednica Društva za fiziku, kojoj je predsjedavao Helmholc, kada je prvi put objavljeno istorijsko Hercovo otkriće oscilatora i dipola koji emituje elektromagnetne talase.

Prije povratka iz Berlina u SAD, Pupin se u Londonu 1888. godine oženio Sarom Katarinom Džekson, udovicom Frederika Egejta i sestrom školskog druga i budućeg kolege Vilijama Džeksona. Akademsku karijeru Pupin je započeo 1889. godine kao predavač na novoosnovanom odsjeku elektrotehnike na Rudarskoj školi koledža “Kolumbija” u Njujorku.

Zajedno s kolegom Francisom Krokerom, Pupin pristupa realizaciji zamisli o novoj elektrotehničkoj školi. Bilo im je potrebno da dokažu zrelost elektrotehnike kao nove tehničke grane koja može da se razvija nezavisno od mašinstva i fizike. Uz ostale teškoće, za novu školu nije bilo materijalnih sredstava, pa su Kroker i Pupin čak držali i javna predavanja o elektricitetu da bi sakupili novac za kupovinu osnovnih laboratorijskih instrumenata. Iako preopterećen nastavom, Pupin nalazi vremena i da se bavi naučnim radom. Iz ovog perioda potiču i njegovi prvi naučni radovi koji se odnose na pronalazak struje kroz razređene gasove. To je kasnije pomoglo Pupinu da bude među prvim naučnicima koji su proizvodili X-zrake, nakon što ih je Rendgen otkrio.

Pupin je vrlo brzo stekao ugled istaknutog stručnjaka za oblast elektriciteta, pa je Institut američkih elektroinženjera maja 1890. godine pozvao Mihajla Pupina da održi predavanje u Bostonu o nekim važnim pitanjima vezanim za naizmjenične struje.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Srpski vizionari tehnosvijeta (1): Dragutin J. Ilić

Srpski vizionari tehnosvijeta (2): Bijeg od kraljeve osvete

Srpski vizionari tehnosvijeta (3): Ilićev utopizam

Srpski vizionari tehnosvijeta (4): Preteča SF žanra

Srpski vizionari tehnosvijeta (5): Sibe Miličić

Srpski vizionari tehnosvijeta (6): Miloš Crnjanski

Srpski vizionari tehnosvijeta (7): Rastko Petrović

Srpski vizionari tehnosvijeta (8): Ljubomir Micić

Srpski vizionari tehnosvijeta (9): Istočni grijeh

Srpski vizionari tehnosvijeta (10): Micićeva balkanska mitologija

Srpski vizionari tehnosvijeta (11): Nikola Tesla

Srpski vizionari tehnosvijeta (12): Mladost Mihajla Pupina

Srpski vizionari tehnosvijeta (13): Od kurseva do studija

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu