Ulazimo u sferu nestabilnosti što se tiče krucijalnih odluka u vezi s pitanjima značajnim za budućnost grada. Očekujem da će vrlo brzo skupštinska većina pokrenuti pitanje opoziva novog gradonačelnika – rekao je Tojagić.
Dodao je da bi problem mogao nastati već oko formiranja budžeta za sljedeću godinu, kao i kod budućih imenovanja funkcija u Gradskoj upravi.

– Slijedi period u u kojem gradonačelnik neće imati dovoljan broj ruku u Skupštini grada Banjaluka. Krenuću od budžeta; kakav god da se predloži, makar bio isti kakav je poslat Ministarstvu finansija, neće dobiti većinu. Isto se odnosi i na buduća imenovanja u Gradskoj upravi, što više nema veze ni sa političkom trgovinom – smatra Tojagić.

Spreman za saradnju
Najmlađi gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, poručio je da je spreman za saradnju sa članovima Skupštine u cilju dobrobiti Banjaluke i njenih građana. Međutim, struka ocjenjuje da su najveće nesrazmjere u činjenici da su građani glasali za stranke okupljene oko SNSD, a za gradonačelnika izabrali člana PDP, odnosno kandidata opozicionih stranaka okupljenih oko PDP.
– Stranke i kandidati, govorim za obje političke opcije, kroz svoju pojedinačnu borbu doveli su do toga da se niko nije pretjerano bavio pitanjem gradonačelnika, zbog čega je u suštini Draško Stanivuković i pobijedio. Niko se tu nije bavio čak ni onim porukama koje su dolazile dan-dva prije izbora, niko nije apelovao da se glasa za njihovu stranku i za gradonačelnika, nego su se svi bavili isključivo onim – glasajte vi za mene, a za gradonačelnika, vidjećemo – istakao je Tojagić.
Rezultati
Prema objavljenim preliminarnim rezultatima lokalnih izbora u Banjaluci, najviše glasova za odbornike u Skupštini grada osvojio je SNSD – blizu 27 odsto, a cenzus nije prešao njihov koalicioni partner Poligraf, čiji je predsjednik Zoran Talić, vodio gradski parlament prethodni mandat.
Na drugom mjestu je PDP sa oko 19,62 odsto glasova. Treća “po snazi” u gradskom parlamentu je Socijalistička partija Srpske sa skoro devet odsto podrške. Ujedinjena Srpska dobila je povjerenje 8,4 odsto Banjalučana, dok je DNS-u pripalo za sada, 7,3 odsto prebrojanih glasova.
Cenzus je prešao i novoosnovani pokret “Banjaluka zove” sa 3,37 odsto osvojenih glasova. Jedno od najvećih iznenađenja je rezultat SDS, koji ima samo 3,95 odsto glasova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu