Društvo

U Gradiški stanje teško, ali POD KONTROLOM: Svaki pomak u liječenju je POBJEDA

U gradiškoj Bolnici od posljedica virusa korona na liječenju je 57 pacijenata sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom, sa tendencijom pada broja oboljelih, rekao je za Srpskainfo Rajko Dodik, direktor ove zdravstvene ustanove.

doktor kraj pacijenta
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

U Jedinici intenzivnog liječenja je šest pacijenata oboljelih od virusa korona, od kojih su dva na respiratoru.

U periodu najvećeg stepena zaraze u Bolnici je bilo za trećinu više pacijenata.

– Kliničke slike oboljelih su nešto blaže nego prethodnih dana, mada je situacija i dalje teška. Naravno da sa optimizmom pratimo ovu tendenciju i svaki korak ka boljem doživljavamo kao malu, ali važnu pobjedu. Svaki pomak ka boljem za nas je ohrabrujući – kaže Dodik.

Prošireni kapaciteti

On takođe naglašava da su bolnički kapaciteti za kovid pacijente maksimalno prošireni.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

– Imamo 90 mjesta u bolnici, gdje je skoro dvije trećine kapaciteta u kovid režimu. Odjeljenja pulmologije i neuropsihijatrije prilagođena su za potrebe liječenja pacijenata od korone. Na internom odjeljenju smješteni su bolesnici koji imaju povišenu temperaturu ili čekaju rezultate testiranja, kao i intenzivna kovid-njega formirana za veoma teške, životno ugrožene pacijente – naglasio je Rajko Dodik, direktor Opšte bolnice Gradiška, gdje zbrinjavaju i pacijente sa područja drugih opština, prvenstveno Srpca, Kozarske Dubice, Prnjavora, Laktaša, te Kostajnice, Novog Grada…

Pročitajte još

Posljednjih dana prosječno primamo po nekoliko pacijenata, kažu u bolnici, podsjećajući na period prije mjesec dana kada su dnevno zbrinjavali po deset i više pacijenata.

Branka Milošević, načelnica pulmologije i rukovodilac Kovid odjeljenja Bolnice Gradiška, rekla je da je klinička slika oboljelih u jesenjem talasu, u poređenju sa početkom pandemije u martu, mnogo teža i kompleksnija.

To obrazlaže, pored ostalih činjenica, povećanom potrošnjom kiseonika.

– Ranije je pacijentu bilo potrebno dvije do tri litre kiseonika u minutu, a sada od 20 do 30 litara, što zavisi od razmjere plućnih upala i teškoća prilikom liječenja. Takođe, kod dijela pacijenata virus remeti cirkulaciju krvi, a to izaziva višestruke i teške posljedice po zdravlje – rekla je Branka Milošević.

Manjak medicinara

Virusom korona, u različitim periodima zaražen je dio medicinskog osoblja u gradiškoj Bolnici, prvenstveno ljekara i medicinskih sestara. Zbog toga su privremeni manjak zaposlenih prebrodili dodatnim angažovanjem nezaposlenih medicinara te u najvećoj mjeri uspješno riješili i ovaj problem.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu