Društvo

“Stavite senzore na listu medicinskih sredstava“ Udruženje oboljelih od dijabetesa razočarano stavom FZO (FOTO)

Članovi Udruženja oboljelih od dijabetesa „DiabetNº1“, kao i roditelji djece oboljele od dijabetesa Tipa 1, su razočarani stavom i saopštenjem Fonda zdrastvenog osiguranja Republike Srpske, a sve povodom obilježavanja 14. novembra, Svjetskog dana dijabetesa.

“Stavite senzore na listu medicinskih sredstava“ Udruženje oboljelih od dijabetesa razočarano stavom FZO (FOTO)
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Fond u svom saopštenju navodi:

“Kada su u pitanju senzori na kojima insistiraju roditelji djece oboljele od dijabetesa, prvi korak je da se ti senzori registruju u BiH da bi Fond uopšte mogao da razmatra mogućnost finansiranja ovih medicinskih sredstava”.

– Ovo ne da nije tačno, već su senzori kontinuiranog mjerenja šećera (CGM – Continuous Glucose Monitoring) registrovani u BiH nekoliko godina, i to oni senzori koji su kompatibilni sa insulinskim pumpama, koje se odobravaju od strane Fonda – navodi se u saopštenju Udruženja “DiabetN º1”.

Napominju kako roditelji djece oboljele od dijabetesa nikada i nigdje nisu navodili ili favorizovali bilo kojeg proizvođača senzora (CGM).

– Isključivo tražimo da se senzori (CGM) nađu na Listi medicinskih sredstava Fonda. U skladu sa citiranim saopštenjem, to je već moguće uraditi jer su senzori (CGM) registrovani,Drugo, kada je u pitanju godišnji trošak Fonda za lijekove i potrošni materijal od 31 milion KM, javno pitaju koliko od toga ide za potrebe lijekova i potrošnog materijala za oboljele od dijabetesa Tipa 1, i koliko ide samo za djecu oboljelu od dijabetesa Tipa 1 – poručuju iz Udruženja.

Postavljaju i javno ptanje FZO da li Republika Srpska ima registar oboljelih od dijabetesa Tipa 1 i Tipa 2.

– Isto tako, koliko je novooboljele djece od dijabetesa Tip 1 u Republici Srpskoj? Odgovori, ukoliko budu tačni, sami će sve reći o ovome. Pogotovo odgovor na novooboljelu djecu sa dijabetesom Tip 1, jer taj odgovor će vam dati tačnu činjenicu da broj od 25 insulinskih pumpi godišnje nije ni četvrtina potreba za novooboljelu djecu – navode u saopštenju.

FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Budući da u FZO kažu da konstantno uvode nove terapije, dnosno insuline i slično u skladu sa svjetskim terapijskim smjernicama, u Udruženju „DiabetNº1“ pitaju zašto je onda problem staviti senzore (CGM) na Listu medicinskih sredstava kada je kontrola i praćenje dijabetesa najbolje moguća sa ovim senzorima.

– O tome već nekoliko godina pišu najeminentniji stručnjaci iz čitavog svijeta, koji se bave izučavanjem ove bolesti. Praćenje „vremena u rasponu“ (TIR – Time In Range) sa senzorima (CGM) je jedino moguće držati pod kontrolom dijabetes i vrijednosti šećera u krvi, tako da se ne ostavljaju posljedice ove bolesti. Sa ovim načinom kontrole dijabetesa dobijamo zdraviju populaciju oboljelih od dijabetsa, smanjujemo troškove primarne, sekundarne i tercijalne zdravstvene zaštite. Bez ovakve kontrole, djeca oboljela od dijabetesa, kad napune 25 – 30 godina i kada su najproduktivniji za ovo društvo, postaju invalidi – ističu u Udruženju.

Dodaju da će Fond od ovog udruženja, a vjeruju i od svih u Republici Srpskoj, koji su oboljeli od dijbatesa, imati ogromnu podršku u nastojanjima da se obezbijede dodatni izvori sredstva.

– Bićemo rame uz rame sa vama po ovom pitanju, ali isto tako tražimo od vas da budete rame uz rame uz nas kada su senzori (CGM) u pitanju i da svoj djeci oboljeloj od dijabetesta Tip 1 omoćugimo život sa manje boli – zaključuju u Udruženju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu