Zabava

Stigao vas je umor, nevoljno idete na posao: Ova hrana može da vam pomogne

Bilo da imate namjeru da smršate, povećate mišićnu masu ili održite imunitet na zavidnom nivou, postoji mnogo jesenjih đakonija koje mogu pomoći u tome, a evo koje su najbolje.

Stigao vas je umor, nevoljno idete na posao: Ova hrana može da vam pomogne
FOTO: DEJAN ŽIVANČEVIĆ/RAS SRBIJA

Obratite pažnju na njih.

Zimska bundeva

(Sezona: oktobar – novembar, može se skladištiti tokom cijele zime)

Zimska bundeva je jedna od mnogo varijanti tikve, ali je vjerovatno najneutralnija, jer nudi pun ukus, bez obzira na način pripreme – pečena, pržena, u vidu pirea ili potaža.

Zimska bundeva je odličan izvor vitamina A u vidu beta karotena i moćni antioksidant koji može spriječiti pojavu srčanih oboljenja, pa čak i nekih vrsta tumora.

Prokelj

(Sezona: septembar – februar)

Prokelj sadrži blizu 50 odsto više vitamina C (antioksidansa i borca protiv prehlade) nego pomorandže.

Zapravo, potrebno vam je samo šest slatkih sitnih glavica da zadovoljite potrebu za tim vitaminom na dnevnom nivou.

Međutim, nije samo vitamin C ono čim se prokelj može “pohvaliti” – ovo povrće sadrži azotovo jedinjenje pod nazivom “indol” za koje je poznato da djeluje antikancerogeno i protivupalno. Prokelj je takođe odličan izvor vlakana, vitamina K i magnezijuma.

Grejpfrut

(Sezona: oktobar – jun)

Kiseo i gorak sa daškom šećerne slasti, grejpfrut je idealno zimsko voće. On nije samo prepun vitamina C – takođe je “napakovan” likopenom, antioksidansom koji se takođe nalazi u paradajzu, lubenici i zelenom čaju.

Likopen je antikancerogen i od nedavno se smatra da smanjuje rizik od pojave tumora prostate. Sa mnogo zdravih fitonutritijenata i flavonoida, grejpfrut je ključna namirnica svake zimske liste.

Kupus

(Sezona: cijele godine, u zavisnosti od vrste)

Kupus je korisna namirnica u svim svojim oblicima, a naročito u crvenoj varijanti.

Pun je vitamina A, B6, C i K i postao je poznat po svom protivupalnom dejstvu koje potiče od glutamina (aminokiseline koje osnažuju imuni sistem) i antocijana (biljnog pigmenta koji crvenom kupusu daje boju). Servirano sirovo ili kuvano ovo povrće sprečava pojavu tumora i kardiovaskularnih obljenja zahvaljujući svom nutritivno bogatom sadržaju.

Kestenje

(sezona: oktobar – mart)

Kestenje je poznata poslastica tokom zimskih praznika, ali je malo poznato njihovo blagotvorno dejstvo po organizam.

Ipak, kestenje je klasična zdrava hrana – odličan izvor vitamina B, kalijuma, bakra i mangana. Odličan je izbor za one koji vježbaju pod opterećenjem.

Kesten je jedini orah koji sadrži vitamin C što ih čini obaveznim za zaštitu od gripa.

Repa

(sezona: cijele godine, ali uglavnom između oktobra i marta)

Repa je gorko povrće koje nažalost nije popularno. Ipak, njegov nutritivni sastav je impresivan. Repa je puna vitamina A, C, K, folata i takođe sadrži korisne minerale kao što je kalcijum, mangan i gvožđe.

Repa je odličan izvor luteina, antioksidansa koji štiti oči od oksidacionog oštećenja, smanjuje rizik za pojavu katarakte i oboljenja žute mrlje.

FOTO: MITAR MITROVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MITAR MITROVIĆ/RAS SRBIJA

Slatki krompir

(Sezona: tokom cijele godine, ali najbolje uspijeva između novembra i decembra, aprila i maja)

Obično narandžasti ili žuti, slatki krompiri nude mnogo više od običnih bijelih. Sa svega nekoliko kalorija i bez masnoće, jedan slatki krompir sadrži gotovo četiri grama vlakana i minerala.

Pored toga, sva ta vlakna sadrže mnogo vitamina A, C i B6, kao i kalijum i mangan.

Praziluk

(Sezona: tokom cijele godine, ali naročito između oktobra i maja)

Praziluk je dio porodice biljaka u koju spadaju i crni i bijeli luk, bogatu fitonutritijentima odličnim za borbu protiv bolesti.

Praziluk je pun polifenola koji jačaju krvne sudove, vitamina A, B6, C, K, folata i gvožđa. Studije su čak pokazale da uzimanje ovog povrća smanjuje rizik od tumora debelog crijeva i prostate.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu