Svijet

Student dobio visoku temperaturu, pa preminuo: Opasna bolest hara Grčkom, građani i zdravstvo u panici

Grčke zdravstvene vlasti i roditelji zabrinuti su zbog smrtnog slučaja kada je dvadesetogodišnji student u Patri preminuo od posljedica meningitisa.

Bolnica, doktori
FOTO: VLADIMIR ŽIVOJINOVIĆ/RINGIER

Brz razvoj meningokokne bolesti i njena sposobnost da brzo dovede do kolapsa nesrećnog mladića, a na kraju i smrti, šokirali su javnost.

Slučaj je ponovo otvorio diskusiju o važnosti vakcinacije protiv serogrupe B, posebno u određenim grupama, poput studenata, gdje se bilježi najviše slučajeva meningitisa u Grčkoj.

Istovremeno, dvoipogodišnje dijete liječi se od meningitisa u Solunu. Kako prenose grčki mediji, dječak je stabilno i prima terapiju koja se za sada pokazala uspješnom.

Pročitajte još

Patra je i prošle godine bila u centru pažnje zbog širenja meningokokne bolesti. Jedna dvadesetogodišnja studentkinja je teško oboljela, što je rezultiralo amputacijom donjih ekstremiteta.

Prije nje, još jedan student je bio u teškom stanju zbog ove bolesti početkom januara prošle godine.

Takođe, u regionu Patre prošle godine bio je još jedan student koji je obolio, čime su zabilježena tri slučaja. Nacionalna organizacija za javno zdravlje (EODY) pomno je pratila studente Univerziteta u Patri i njihove kontakte, te preventivno obezbijedila terapiju za one koji su bili u kontaktu sa oboljelima.

Visok rizik od obolijevanja

Stručnjaci za javno zdravlje su jasni u pogledu toga da ne postoji epidemiološka veza između trenutnog smrtnog slučaja i prethodnih. Kako navode, prema smjernicama, moguće povezanosti se istražuju za vremenski okvir do tri mjeseca između oboljelih. Ipak, registracija ozbiljnih slučajeva u ovom gradu predstavlja zabrinutost za medicinsku i naučnu zajednicu.

Kako ističe za portal “Ygeia mou” profesor patologije i infektologije bolnice u Riju, Markos Marangos, rizik od obolijevanja od meningokoka je povećan kako se bliži pik sezone gripa, tj. u februaru i martu.

Što se tiče dvadesetogodišnjaka koji je juče preminuo, on je u Univerzitetsku bolnicu u Riju došao u utorak u zoru i nakon nekoliko sati preminuo. Pogoršanje je bilo rapidno, a ljekari su ga intubirali i smjestili na intenzivnu njegu. Tokom kliničkog pregleda primećeni su hemoragijski osipi koji su ih alarmirali, kao i visoka temperatura koju je prijavila sestra bliznakinja nesrećnog mladića, koja je opisivala njegove simptome prethodnih sati.

Istraživanja za identifikaciju serogrupe meningokoka su u toku. Ipak, vjeruje se da je riječ o tipu B. Marangos, koji je sam rukovodio svim teškim slučajevima meningitisa u Patri, naglasio je za “Ygeia mou” da, s obzirom an to da je populacija vakcinisana protiv drugih čestih tipova meningitisa, sada preovlađuje meningitis tipa B.

Do 10 odsto slučajeva rezultira smrću

Meningitis i sepsa uzrokovani meningokokom – postoji 12 serogrupa, uključujući i B – su bolesti koje mogu pogoditi sve uzraste. Najviše slučajeva se javlja kod beba i male djece mlađe od četiri godine, ali značajan broj slučajeva (od jednog do tri) odnosi se na tinejdžere i mlade odrasle osobe uzrasta od 10 do 24 godine. Učestalost pojavljivanja meningokokne bolesti je niska, ali zbog visokog procenta smrtnosti, pravovremena dijagnoza i lečenje su od ključnog značaja.

Karakteristično je da bolest može izazvati smrt u roku od samo nekoliko sati. Oko pet do 10 odsto slučajeva može završiti fatalno, dok kod 15 do 25 odsto može doći do trajnog oštećenja mozga, gluvoće, bubrežne insuficijencije ili amputacije ekstremiteta.

Prošle godine je u Grčkoj zabeleženo ukupno 37 slučajeva, od čega pet u januaru. Od početka ove godine zabilježeno je čak osam slučajeva, od kojih je pet identifikovano kao serogrupa B, a očekuju se rezultati za preostala tri. U periodu od 2014. do 2023. godine u Grčkoj je prijavljen ukupno 131 slučaj invazivne meningokokne bolesti serogrupe B kod beba i djece do 18 godina.

Simptomi koji zahtijevaju pažnju

Tokom samo nekoliko sati, tok meningokokne bolesti može biti šokantan. Prema riječima pedijatara, veliko pitanje ostaje zašto organizam može tako brzo da se uruši nakon što ga napadne patogeni mikroorganizam meningokoka B. Čini se da u nekim slučajevima postoji povećana osjetljivost, ali roditelji i ljekari to ne mogu unapred da znaju.

Takođe, nije uvijek jasno koji su znakovi koji bi trebali da zabrinu djecu, mlade, kao što su studenti, ali i roditelje, budući da simptomi podsećaju na grip. Prvi su visoka temperatura i hemoragijski osip, odnosno simptomi koji bi trebali da alarmiraju pacijente i roditelje kada su u pitanju maloljetnici. Oko 30 odsto slučajeva ne pokazuje tipičnu sliku meningitisa.

– Svaka infekcija i svaka bolest koja se razlikuje od onoga što roditelj obično vidi kada se njegovo dijete razboli, treba da ga pokrene. Kada pedijatri čuju ‘donijeli smo dijete jer je ovaj put nešto drugačije’, znaju da treba da deluju – ističe profesorka pediatrije i predsednica Nacionalnog odbora za vakcinaciju, Marija Teodoridu. Posebno u ranim fazama meningitisa, ljekaru je teško da postavi pravu dijagnozu.

Najčešći simptomi bolesti su:

Visoka temperatura

Glavobolja

Teškoće pri savijanju vrata

Drugi simptomi mogu uključivati:

Mučninu

Povraćanje

Fotofobiju

Pospanost ili izraženu teskobu i razdražljivost

Osip

Najbolji način za prevenciju meningokoknog meningitisa je vakcinacija. Vakcinacija treba da počne u uzrastu od dva mjeseca i primjenom 3 doze po šemi 2+1 u uzrastima od dva, četiri i 12 mjeseci, piše euronews.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu