Politika

SUMNJE U IZBORNU PREVARU Novo brojanje glasova (NE)ĆE PROMIJENITI rezultat

Iako je Centralna izborna komisija BiH naredila novo brojanje glasačkih listića sa 84 biračkih mjesta, upućeni smatraju da novo brojanje neće uticati na konačan rezultat izbora.

SUMNJE U IZBORNU PREVARU Novo brojanje glasova (NE)ĆE PROMIJENITI rezultat
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nakon što je CIK BiH primila oko 100 podnesaka koji su zavedeni u 84 predmeta, juče su u Glavnom centru za brojanje ponovo počeli da broje glasove.

Tvrdeći da se velikim malverzacijama uticalo na volju građana, da je bilo izborne krađe, kao i da je enormno veliki procenat nevažećih listića,  SDS, PDP, kao i Koalicija „Pod lupom“, između ostalih, tražili su novo brojanje glasova za nivo predsjednika Republike Srpske, kao i za srpskog člana Predsjedništva BiH.

Iako se pojedini opozicionari nadaju da će novo brojanje donijeti i nove rezultate izbora, stručnjaci smaraju da se razultat teško može promijeniti, ali da novo brojanje može vratiti povjerenje glasača u izborni proces.

Brojanjem moramo vratiti povjeranje ljudi koji ovim vide da se u procesu nešto dešava i da se neko bori protiv nepravilnosti. Sumnjam da će se rezultat promijeniti, jer su ekipe na terenu bile jako uigrane i spremne da se ovo sve odigra ovako kako se odigralo. Puno je bilo radnji koje nisu zakonski definisane, a novim  brojanjem ćemo pokušati provjeriti o čemu se radi – smatra aktivista Koalicije „Pod lupom“ Murisa Marić, dodajući da je posebno upitan veliki broj nevažećih listića po raznim osnovama.

Pročitajte još

Novo brojanje glasova pozdravlja i član Predsjedništva SDS Nedeljko Glamočak, koji smatra da bi bilo dobro da u sve uključe i istražni organi.

– Brojanje može pokazati nepravilnosti, a da li će uticati na razultat zavisi od toga kako će se te nepravilnosti vrednovati i da li će se pokazati koliko su one imale uticaja na krajnji rezultat. Bilo bi dobro da se, osim brojanja, uporede birački spiskovi i glasački listići sa zapisnicima, koji se na mnogo mesta ne podudaraju – smatra Glamočak.

Dodaje da puko brojanje može potvrditi isti razultat, ali “ako pogledamo činjenicu da postoji jedan falsifikovan listić, mora se utvrditi otkud taj listić tu i šta se krije iza toga”.

– Ako je tačno da na nekim mjestima ima više listića nego glasača i da su negdje pojedinici dobili apsolutnu podršku, onda je to više za istražne organe – dodaje on.

Nema mrtvih glasača

Uprkos brojnim optužbama i navodnim primjerima umrlih na biračkom spisku, zvaničnih pritužbi na ovakve slučajeve nije bilo.

Iz CIK-a navode da su neki zahtjevi odbijeni kao neosnovani, jer su navodi u zahtjevu proizvoljni i paušalni i ne upućuju na konkretnu činjenicu.

– Zbog javnosti ističemo da nijedan zahtjev nije upućivao na činjenicu da je došlo do zloupotrebe imena umrle osobe na biračkom spisku – dodaju oni.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu